25 EYLÜL DÜNYA ECZACILIK GÜNÜ KUTLU OLSUN

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Basın Birimi, 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada eczacıların yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

Türkiye’de 46 bin eczacı ve 80 binden fazla eczane çalışanı olduğuna işaret edilen açıklamada, “Aileleri dahil edildiğinde yaklaşık 500 bin kişiyi etkileyen bir sektörün kronik hale gelmiş sorunları bulunuyor. Pek çok kişi için gelir ve istihdam kapısı olan eczacılık mesleği ciddi sıkıntılar yaşıyor. Artan maliyetler karşısında iki eczaneden biri kapanma tehlikesi yaşıyor. Eczacılar; kira, elektrik, doğalgaz, personel gideri gibi rutin ödemeleri dahi yapamayacak noktaya gelmiş, ecza depolarına ödemeleri birikmiş ve bir kredi borcunu başka bir kredi borcuyla ödedikleri bir borç sarmalına girmişlerdir. En temel işletme giderlerini dahi karşılayamaz duruma gelen eczacıların bu borç sarmalından çıkması için derhal gereken önlemler alınmalıdır” denildi.

Eczacılık mesleği sorunlarının çözülmesi için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunulan açıklamada, tüm eczacıların Dünya Eczacılık Günü kutlandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts