ZAM KARARININ ALTINA İMZA ATACAKLARA TEMMUZ ENFLASYONU DERS OLMALI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, hükümetin toplamda 5 milyonu aşkın memur ve emeklisinin toplu sözleşme görüşmelerinde zam teklifini bayramdan sonra 16 Ağustos’a bırakması nedeniyle, pazarlığın yalnızca 4 gün süreceğine dikkat çekerken, “Hükümet uyguladığı taktikle muhtemelen memurun ağzının tadını bayram öncesi bozmayalım demeye çalışmaktadır. Öte yandan temmuz ayında 12 aylık ortalamalara göre açıklanan enflasyonun yüzde 19.91 olarak gerçekleştiği görülmektedir. Zam kararının altına imza atacaklara temmuz enflasyonu ders olmalı. Memurun aleyhine bir karara imza atanlar milyonlarca insanın vebalini alacaktır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada temmuz ayı enflasyonu ve hükümet ile yetkili konfederasyonlar arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MEMURUN AĞZININ TADINI KAÇIRACAKLAR

Bayraktar, hükümet ile yetkili konfederasyon arasında süren zam görüşmelerinde Memur-Sen’in taban aylığa seyyanen 200 lira zam, ilk yıl yüzde 8+7, ikinci yıl için yüzde 6+6 artış, birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl ise yüzde 2 refah payı talep ettiğini anımsatarak, “Takvime göre bir sonraki toplantı 9 Ağustos’ta yapılacak. O zamana kadar komisyonlar çalışmalarını sürdürecek. 9 Ağustos toplantısında komisyon raporları görüşülecek. Ancak hükümet zam teklifini vermeyecek. Kurban Bayramı nedeniyle görüşmelere ara verilecek. 15 Ağustos’ta yine toplantı olacak. Hükümet zam teklifini 16 Ağustos’ta masaya getirecek. Sonrasında tarafların zam pazarlığı için geriye sadece 4 gün kalacak. 20 ağustosta müzakereler sonuçlanacak” dedi.

Hükümetin zam kararını bayram sonrasına bırakmasında kurnazlık yattığını ifade eden Bayraktar, “Bu karardan bile anlamaktayız ki hükümet memurun ağzının tadını bayram öncesi kaçırmamak için zam kararını bayram sonrasına bırakmıştır. Ancak er ya da geç memurun ağzının tadını kaçırmaya niyetli oldukları görülmektedir. Yetkili konfederasyonun bu nedenle toplu sözleşmeye imza atarken birkaç kez daha düşünmesi gerekmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

TEMMUZ ENFLASYONU ZAM TALEBİNİ GÖZDEN GEÇİRTMELİ

Bayraktar ayrıca temmuz 2019 tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) aylık yüzde 1,36 arttığını, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,44, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 16,65 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,91 artış gerçekleştiğini anımsatarak, “Memur-Sen’in şu anki ilk yıl için talebi olan 8+7 bile on iki aylık enflasyonun çok gerisinde kalmaktadır. Yıllardır memurun enflasyona ezdirildiği artık yeter. Vergi dilimi bir yandan, kesintiler bir yandan memurun eline geçen bir parça maaş ile artık ay sonları gelmemektedir. Bu nedenle yetkili konfederasyon zam talebini yeniden gözden geçirmek zorundadır. Yok eğer bunu da yapamayacaksa, pazarlığa kapıyı kapatarak üst dilimden memura kazanımlar sağlamalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir