YÜZBİNLERCE HEMŞİRE AÇIĞI VAR

admin avatarı

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu 2014 yılı istatistiklerine göre , 88 bin 46 hemşire Kamu Hastaneleri Kurumu bünyesinde görev yapıyor. Sağlık Bakanlığı 2014 yılı faaliyet raporuna göre  Bakanlığa bağlı çalışan hemşire sayısı son 12 yıl içinde 54 bin 360’dan 94 bin 404’e çıktı.Ancak Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada hemşire açığının yüz binlerle ifade edildiğini söylemişti.

Bakanlık tarafından geçtiğimiz haftalarda , 2015 yılı Haziran-Temmuz ayı atamalarında ise sadece 5 bin 40 hemşire alınacağı bildirilmişti.Bütün bu açıklamaları göz önüne aldığımızda ülkedeki hemşire açığı sayısıyla çalışan hemşire sayısı arasında uçurum gibi bir fark olduğunu söylemek mümkün.Bunun üzerine sadece 5 bin 40 atama yapılmasının atama bekleyen hemşirelerimiz hüsrana uğratması da ayrı bir konu..

Kamu hastanelerinde 88 bin 46 hemşire çalışıyor , Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan hemşire sayısında ise son 12 yılda 40 bin 44 artış oldu , bu yıl yapılacak atama sayısı 5 bin 40.

İstihdam artışı , çalışan hemşire sayısı ve atama rakamlarına baktığımızda ülkedeki hemşire eksikliği sorunun yıllardır giderilemediğini net olarak görüyoruz. (Gizem Taban-gazetesaglik.com)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts