YARDIMCI HİZMETLER SINIFINA DA EK GÖSTERGE VERİLMELİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Meclis’te kabul edilen torba yasayla güvenlik grubu personelinin ek göstergelerinin artırıldığına dikkat çekerek, aynı şekilde kamu kurumlarının bel kemiği olan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına da ek gösterge hakkı tanınması gerektiğini ifade etti. En düşük maaş grubunda yer alan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının hem çalışırken hem de emekli olduklarında çok düşük ücretlerle yaşamlarını sürdürmeye çalıştıklarını belirten Bayraktar, adil ve eşit bir çalışma yaşamı için bu personele de en kısa sürede ek gösterge hakkının tanınmasını talep etti.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile emniyet sınıfı çalışanları, uzman erbaş ve uzman jandarmaların ek göstergelerinin artırıldığına dikkat çekerek, tasarının yasalaşmasıyla göstergelerin 2 bin 200’den 3 bine yükseltildiğini belirtti.

Güvenlik grubu personelinin ek göstergelerinin iyileştirilmesinin sosyal kazanımlar açısından  güzel bir başlangıç olduğunun altını çizen Bayraktar, ancak ek gösterge kapsamının genişletilerek yardımcı hizmetler sınıfının da bu gruba dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

HEM MAAŞLARI, HEM EMEKLİ AYLIKLARI DÜŞÜK

Yardımcı hizmetler sınıfına tabi olarak çalışanların ek göstergesinin bulunmadığına vurgu yapan Bayraktar, bu nedenle de söz konusu personellerin hem çalışırken kazandıkları maaşların hem de emekli olduklarında ellerine geçen aylıkların oldukça düşük olduğunu ifade etti. En düşük maaş grubunda yer alan bu personele ek gösterge verilmesinin gerektiğini belirten Bayraktar, ancak bu şekilde yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının daha adil bir çalışma ortamına kavuşabileceklerini söyledi.

TOPLU SÖZLEŞMEDE UNUTULDU

Yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının kamu kurum ve kuruluşlarında işlerin aksamasını engelleyen, tamirattan temizliğe, hasta ve hastane temizliğinden korumalığa kadar kurumların her türlü sorununu çözen ve bir nevi görünmeyen kahramanlar olduğunu belirten Bayraktar, söz konusu çalışanların 2016-2017 toplu sözleşmesinde unutulduğunu ifade etti. Daha önce kendilerine ek gösterge sözü verildiğini ancak bu sözün hem toplu sözleşme masasında hem de daha sonraki geçen zamanda unutulduğunu kaydeden Bayraktar, “Toplu sözleşmeden hiç bir hak alamayan tek grup yardımcı hizmetler sınıfı oldu. Bu çalışanlar kahramanlıklarını belki görünmeden yapıyor ama bu onların görmezden gelinebileceği anlamına gelmez. Yardımcı hizmetler sınıfı personeline diğer çalışanlar gibi hak ettikleri ek göstergeler verilmelidir” dedi. 

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir