UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDEN İKİ YENİ MESLEK ÇIKTI

admin avatarı

Uyuşturucu ile mücadeleden iki yeni meslek çıktı. Devlet, uyuşturucu ile mücadele danışmanlağı meslek kriterlerini belirleyecek ve kamuya bu alanda yeni alımlar yapacak. Ayrıca Tıp Fakültelerinde bağımlılık psikiyatri yan dal uzmanlığı oluşturulacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açılışı yapılan “1. Uyuşturucu ile Mücadele Şurası” kapsamında, ATO Congresium’da iki gündür devam eden 15 ayrı çalıştay tamamlandı.

BAĞIMLILIK DANIŞMANI MESLEĞİ KURULACAK

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, çalıştayların ardından hazırlanan “1. Uyuşturucu ile Mücadele Şurası Sonuç Bildirgesi”ni açıkladı.

Sonuç bildirisinde uyuşturucu ile mücadele için bugüne kadar olmayan iki yeni meslek dalı kurulmasına karar verildi. Buna göre kamu kurumlarında, hastanelerde, Bağımlılık Danışmanlığı mesleği oluşturulacak. Bu amaçla meslek kriterleri belirlenecek ve uluslar arası örnekler çerçevesinde uygulamaya geçilecek.

PSİKİYATRİYE BAĞIMLILIK YAN DALI GELİYOR

Ayrıca tıp fakültelerinde bağımlılık psikiyatrisi yan dal uzmanlığı oluşturulacak. Böylelikle tüm psikiyatrisiler değil bağımlılıkta uzman psikiyatrisiler bağımlılara destek verebilecek.

MEVZUAT YENİLENECEK

Ayrıca mücadelede, özellikle psikolog ve sosyologlardan daha fazla yararlanılması amaçlanıyor.

Şurada alınan diğer kararlar şöyle:

* Kara, hava, deniz, demiryolları, gümrük kapıları ile genel sınırların güvenliğinin gerekli teknolojilerle desteklenecek.

* Rehabilitasyon aşaması için yeni mevzuat düzenlemesi yapılacak

* Rehabilitasyon merkezleri yerel yönetimler ve özel kuruluşlar tarafından da açılacak

* Riskli bölgelerde gençlik bölgeleri yaygınlaştırılacak.

* İletişim dili kılavuzu hazırlanacak.

* Haberlerde uyuşturucunun ismi kullanılmayacak

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts