Türkiye’nin Kodlarıyla Oynanmak İsteniyor

admin avatarı

Hükümet, kamu kurumları ve bakanlıkları arka bahçesi haline getirmek amacıyla kamuda yeni bir işe alım modeli getirmeye hazırlanıyor. Bizzat Başbakan’ın talimatıyla KPSS’nin kaldırılarak yerine tüm bakanlık ve kurumlara kendi ihtiyaçlarına göre alacakları personel için sınav yapma hakkı verileceği belirtiliyor. Başvuranların kurumun ihtiyaç duyduğu kadroya uygun soruların yer aldığı yazılı sınava gireceği ve gerek duyulursa kurumların mülakat da yapabilecekleri bir çalışma yapılıyor.

Yani başka bir deyişle; sınavda yüksek puan alanın yaptığı tercihe göre hakkaniyetli bir şekilde işe yerleştirildiği bir sistemden; yandaş olanın, aynı partiden olanın öncelikli olarak işe alınacağı bir sisteme geçilmek isteniyor.

 

Kamuda Tek Tipleşmenin Önü Açılacak

ÖSYM’nin etkisiz kılınarak, işe alımlar için sınavların bakanlıklar ve kurumlara bağlanması keyfi uygulamaları da beraberinde getirecektir. İktidarda bulunan siyasi partiye mensup olanlar, buralarda tanıdığı olanlar hiç kuşkusuz diğer adayların önünde yarışa başlayacaktır. İktidardaki siyasi partiye ideolojik anlamda uzak olanlar, ülkedeki egemen mezhepten olmayanlar, etnik kökeni farklı olan insanlar ise ayrımcılığa maruz kalacak; kamuda tek tipleşmenin önü açılacaktır. Diğer insanlara ise değil yaşama, nefes alma hakkı dahi tanınmayacaktır. Bu insanlar sınavdan başarılı sonuçlar alsalar bile yapılacak mülakatta önleri kesilecektir. Elbette algı yöneticileri, ülkede doğacak bu başıbozuk sistemi bile insanlara ‘hukuk düzeni’ diye lanse etmekten çekinmeyeceklerdir.

Yeni Bir Kaos Ortamı Doğar

Eğer düşünülen bu sistem hayata geçerse şüphesiz Türkiye’de yeni bir kaos ortamı kendini gösterecektir. Devlet olma geleneğinin birinci unsuru olan tüm vatandaşlara eşit mesafede olmak koşulu AKP hükümetinin getirmeyi planladığı bu uygulama ile temelinden sarsılarak, insanlar arasına kin ve nefret tohumları ekilmeye devam edilecektir. Düşünülen çalışma kapsamında ortaya çıkması muhtemel tehlike o kadar büyük ki ülkenin kodları çalışma hayata geçerse adeta en başından yazılacak.

Biz Bu İşte Yokuz

Bağımsız Sağlık-Sen olarak bizler her zaman emeğin ve hakkın yanında yer aldık. Bu nedenle; partizanlığa, adam kayırmacılığa, adaletsizliğe, hukuksuzluğa zemin hazırlayacağı gün gibi aşikar olan bir çalışmanın yanında yer almamız beklenemez. Siyasi bağlantısı olan insanların kişileri mülakata tabi tutarak işe alacak olmaları düşüncesi mide bulandırıcıdır. Eğer bu çalışma somut olarak hayata geçirilmeye çalışılırsa bilinmeli ki bizler bu uygulamanın karşısında yer alacağız. Hak gaspına geçit vermeyeceğiz.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir