Türk Kadınları Erkeklere Göre Ortalama 6 Yıl Daha Fazla Yaşıyor

admin avatarı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), istatistiklerine göre, Türkiye’de 2012 yılında doğan biri, 1990’da doğanlara göre 10 yıl daha fazla yaşayacak. Türkiye’de yenidoğan ölümleri ise azalırken, genel olarak ülkedeki can kaybı oranı yüksek gelirli ülkelerin seviyelerine çok yakın ilerliyor.
DSÖ’ye göre, Türkiye’de 2012 yılında doğanlar için ortalama yaşam süresi 75 iken, Türkiye’de yaşayanların, sağlığı tehlikeye atacak alışkanlıklardan uzak durması halinde, ortalama yaşam süresi 80’li yaşlarda bulunan yüksek gelirli ülkeler seviyesine çıkabilecek.
Türklerin bunun için sigaradan uzak durması ve obezite ile diyabete neden olan yetersiz spor yapma alışkanlığını terk etmesi gerekiyor. DSÖ istatistiklerine göre, Türkiye’de ortalama yaşam süresi 75 yıl iken, Türk kadınları 78 yıl, erkekleri ise 72 yıl yaşıyor. DSÖ’ye göre, Japon kadınları ortalama 87 yıl ile en fazla yaşayan kadınlar olurken, sıralamada İspanya, İsviçre, Singapur ve İtalya 85’er yılla Japonya’yı takip eden ülkeler oldu.
Erkeklerde ise en fazla yaşayanlar 81 yıl ile İzlandalılar iken, İsviçre, Avustralya, İsrail ve Singapur 80’er yılla İzlanda’yı takip etti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir