“TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET” DEDİK”

admin avatarı

Yüzbinlerce vatandaşın terör örgütü PKK’nın asker-sivil, Türk-Kürt demeden işlediği cinayetleri protesto ettiği “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” mitingine BASK ailesi olarak bizler de bayraklarımızı alarak destek verdik. Sendikamız yönetim kurulu ve üyelerinin de destek verdiği yürüyüşte hep birlikte “Teröre hayır, kardeşliğe evet” dedik. Yüzlerce metre uzunluğundaki Türk bayrağı ile vatandaşlar ‘bir’ ve ‘bütün’ olduklarını bir kez daha vurguladı. Yürüyüşü organize eden STK’lar adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bizi bize, komşuyu komşuya düşman etmeye çalışanlara sessiz kalamayız. Bizi ayırmaya çalışan, fitne ateşini söndürmek için buraya geldik” dedi.

Terör örgütü PKK’nın son dönemdeki eylemlerine tepki göstermek için düzenlenen “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” yürüyüşü dün görkemli bir kalabalıkla gerçekleştirildi. Saat 16.30’da Sıhhiye Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla tüm dünyanın dikkatini çekecek birlikteliği ortaya koydu.

PARTİ VE SİYASİ SLOGAN YOK

Terör örgütü PKK’ya karşı sivil bir inisiyatifle gerçekleşen yürüyüşe hiçbir parti davet edilmedi. Hiçbir dernek logosunun da istenmediği yürüyüşe kamu yöneticileri de çağırılmadı. “Sivil inisiyatif” alma talebiyle çoğunluğunu memurların, işçilerin ve öğrencilerin oluşturduğu yüz binlerce vatandaş, sivil toplum kuruluşlarının çağrısı üzerine ellerinde Türk bayrakları ile bir araya geldi.

“TERÖRE HAYIR, KARDEŞLİĞE EVET”

Yürüyüşün gerçekleştiği güzergah hınca hınç dolarken, yürüyüş yolu üzerindeki binalarda bulunan vatandaşlar da pencerelere çıkarak ellerindeki bayraklarla yürüyüşe destek verdi. Türkiye’de geniş çaplı katılımla teröre karşı ilk kez yapılan yürüyüşte vatandaşlar “Teröre hayır, kardeşliğe evet” diye haykırdı.

YÜZLERCE METRELİK BAYRAK

Yürüyüşün gözdesi, herkesin ortak değeri olan ay-yıldızlı Türk bayrağı oldu. Birbirine eklenen bayraklardan oluşan yüzlerce metre uzunluğunda Türk bayrağı ise kortejin en önünde yer aldı. Yanında bayrağı olmayan vatandaşlar için de yürüyüş güzergahında binlerce bayrak dağıtıldı. Gazilerin de bayraklarla destek verdiği yürüyüşte, engelli vatandaşların da katılması dikkat çekti. Bastonlarıyla gelen yaşlılar da gençlerle birlikte terör örgütü PKK’ya tepki gösterdi.

AMBULANS VE İFTAİYE HAZIR BEKLEDİ

Yürüyüşte sıcağın da etkisiyle rahatsızlananlar da oldu. Alana yakın noktalarda bekleyen ambulanslar bayılan vatandaşlara ilk müdahaleyi yaptı. Her hangi olumsuzluğa karşı alanda itfaiye de hazır bekledi.

HERKES BİR ARADA

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği yürüyüş her kesimden insanı bir araya getirdi. Okullarından çıkan öğrenciler emeklilerle; başörtülü kadınlar ile başı açık kadınlarla yan yana yürüdü. Vatandaşlar Sıhhiye Meydanı’nda tek vücut olurken, “Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet” sloganlarıyla birlikte yürüyüş başladı. Yürüyüş, Türk milletinin Kurtuluş Savaşı şartlarında bile demokrasiyi işletme, devletin bütün kurumlarıyla çalıştırılması ve halk iradesinin her türlü iradenin üstünde olduğunun ifadesi olan Birinci Meclis’e kadar devam etti.

KURUCU MECLİS’TE ANLAMLI MESAJ

Birinci Meclis’in balkonundan STK temsilcileri adına TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu kısa bir konuşma yaptı. Kardeşlik vurgusu yapan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

YARINIMIZ HEDEFTEYKEN SESSİZ KALAMAYIZ: Bugün buraya gelenler devletimizin birliğine, bütünlüğüne sahip çıktılar. Hep birlikte teröre karşı milli bir duruş sergilediler. Bugün burada olan bizler farklı dünya görüşüne, farklı düşüncelere sahibiz ama ortak noktalarımız var. Hepimiz bu ülkenin sevdalısıyız. Vatanımız, birliğimiz, dirliğimiz, huzurumuz yarınımız hedefteyken sessiz kalamayız. Biz bize, komşuyu komşuya, kardeşi kardeşe düşman etmeye çalışanlara karşı sessiz kalamayız. Toplumda her geçen gün kutuplaşma artarken, akıl ve vicdan tutuşması karşısında sessiz kalamayız. İşte bu yüzden toplumun bütün kesimlerinden Ankara’nın bugüne kadar görmediği bir kalabalık bugün burada, hepinize teşekkür ediyorum.

ORTAKLIKLARIMIZA ODAKLANDIK: Birliğimizin ve bağımsızlığımızın simgesi olan ay-yıldızlı bayrağımızı alıp buraya geldik. Üzerimizde oynanan kirli oyunu boşa çıkartmak için buraya geldik. Bizi ayırmaya çalışan, fitne ateşini söndürmek için buraya geldik. Huzura kastedenlere bir olduğumuzu göstermek için buraya geldik. Farklılıklarımızı değil, ortaklıklarımıza, umut dolu geleceklerimize odaklandık. Terörü lanetledik, kardeşliğimize sahip çıktık. Teröre hayır, kardeşliğimize evet dedik.

‘KURUCU MECLİS’ VURGUSU: Şimdi de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerinin atıldığı birinci Meclisteyiz. Yürüyüşümüzün burada sonuçlanması son derece önemli bir mesajı içermektedir. Bu milletin birlikte yaşama iradesinin ilk timsali olan Kurucu Meclisteyiz. Gün demokrasimize, birliğimize, dirliğimize sahip çıkma günüdür. Hep birlikte sağduyuyu ortaya koyduk, hep birlikte bugün vicdanımızın sesine kulak verdik. Bu ülkenin vatandaşı olmanın bilinciyle bir araya geldik, bundan sonra da bu kararlılığımızı sürdüreceğiz.

KARDEŞLİĞE ZARAR VERECEK EYLEMLERDEN KAÇINALIM: Teröre tepki göstermek adına, kardeşliğimize zarar verecek her türlü eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız. Bu millet terörün karşısında, bu millet kardeşliğine sahip çıkıyor. Hepimiz birbirimizin kardeşiyiz, bu ülke, bu millet hepimizin.”

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts