Suriyeli Mültecilerin Türkiye’ye Maliyeti 8 Bakanlığın Bütçesini Geçti

admin avatarı

Türkiye’de resmi rakamlara göre sayıları 1 milyon 150 bin kişiye ulaşan Suriyeli mültecilerin Türkiye’ye maliyeti 7 milyar lirayı buldu. Bu rakam aralarında Enerji, Ekonomi, Kalkınma gibi bakanlıklar başta olmak üzere 8 bakanlığa ayrılan bütçe miktarını ise açık farkla geçti.

Bağımsız Sağlık-Sen’in yaptığı hesaplamaya göre, Suriye’de çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan yaklaşık 1 milyon 150 bin Suriyelinin Türkiye bütçesine olan maliyeti 7 milyar lirayı geçmiş durumda. Bu rakam 2014 bütçesinde kendisine ödenek ayrılan 8 bakanlığın ise toplam payını şimdiden aşmış durumda. Buna göre, 2014 bütçesinde 1 milyar 416 milyon lira ödenek ayrılan Enerji Bakanlığı başta olmak üzere Suriyeliler için harcanan miktar; 1 milyar 329 milyon lirayla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 1 milyar 324 milyon lirayla Ekonomi Bakanlığı, 970 milyon lirayla Kalkınma Bakanlığı, 652 milyonla Sanayi Bakanlığı, 644 milyon lirayla Gümrük Bakanlığı, 519 milyon lirayla Orman Bakanlığı ve 142 milyon liralık bütçe ödenek teklifiyle Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesini açık ara açmış durumda.

MEMURA KAŞIKLA, MÜLTECİYE KEPÇEYLE

Açıklamada, Suriyeli mülteciler için bugüne dek harcanan miktarın aynı zamanda geçtiğimiz yıl başında memura yapılan 123 liralık seyyanen zammın bütçeye maliyeti olan 7.5 milyar lira ile aynı oranda olduğuna dikkat çekildi. Hükümetin bu yıl Temmuz ayında ise yetkili konfederasyon ile imzalanan toplu sözleşme gereği memura ilk defa zam yapmadığının hatırlatıldığı açıklamada, “Hükümet mültecilere gelince kepçeyle, memura ise ancak kaşıkla pay veriyor” denildi.

Bütçe giderleri gerekçe gösterilerek yaklaşık 3 milyon memura enflasyon farkı ve ikinci dönem zammı verilmemesine rağmen, bu tutarın aynısının hükümet politikalarına kurban edildiğinin vurgulandığı açıklamada, hükümetin memur maaşlarına artış konusunda da Suriyeli mültecilere yardım noktasında gösterdikleri cömertliğin aynısını bekledikleri ifade edildi.

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: RIZKINI PAYLAŞMAYI SEVEN BİR MİLLETİZ

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin açıklamasında, Suriye’de yaşanan insanlık dramının son bulması için insanların her gün dua ettiğini ifade ederek, en kısa zamanda Suriye’de barış ve kardeşliğin hakim kılınmasını arzu ettiklerini söyledi. “Dara düşmüş Suriyeli vatandaşların başımızın üstünde yeri var” diyen Bayraktar, “Kimse bizi yanlış anlamasın. Bizim derdiğimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Eğer yardıma muhtaç insanlar varsa bunlara elbette yardım edilir ve biz de bunu maddi manevi destekleriz. Ancak devlet politikaları sonucu yaratılan ve Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri haline gelen mülteci sorununa da dikkat çekmek boynumuzun borcudur. Ülkesinde o kadar aç insan varken, asgari ücret 900 liralarda sürünürken, memur maaşları 2 bin liralarda seyrederken Türkiye’nin 7 milyar lira ile iç huzuru ve güvenliğini böylesine riske etmesi ne kadar kabul edilebilir. Mülteci sorununa acil çözüm bulunmalıdır. Biz elbette kendi rızkını paylaşmayı bilen yardımsever bir milletiz, ancak saf değiliz. Hükümetin yanlış politikaları nedeniyle ekmeğimiz ile oynanılırsa bunun da hesabını gereken herkesten sorarız” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts