SENDİKAMIZIN ARAŞTIRMASI: ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ SAYISI 1 MİLYONU AŞTI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen’in yaptığı araştırmaya göre, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 yılı kasım ayı verilerine göre Türkiye’de 4 milyona ulaşan ve her geçen gün sayıları artan işsizlerin yüzde 25’inin yükseköğretim mezunlarından oluştuğu belirlendi. İstatistikler de gösterdi ki bugün üniversiteden mezun olanların en az 1 milyonu işsiz.
Bağımsız Sağlık-Sen’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2018 kasım ayı itibariyle Türkiye’deki işsiz sayısı 3 milyon 981 bin kişi olarak gerçekleşti. Yine araştırma sonuçları gösterdi ki Türkiye’de son bir yılda 230 bin kişi işsiz kaldı. İşsizlik oranı Kasım’da arındırılmamış olarak bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 puan artışla şubat 2017’den bu yana en yüksek olan yüzde 12.3’e yükselirken, mevsimsellikten arındırılmış olarak ise bir önceki döneme göre 0.4 puan artışla yüzde 12 ile en son aralık 2016’da gördüğü seviyeye geldi.

İŞSİZLİK SAYISI 706 BİN ARTTI

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı kasım döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 706 bin kişi artarak 3 milyon 981 bin kişi oldu. Tarım dışı işsizlik Kasım döneminde geçen yıla göre 2.1 puanlık artış ile yüzde 14.3 olarak tahmin edildi. Verilere göre genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı ise 4.3 puanlık artış ile yüzde 23.6 oldu. İşgücü 2018 yılı kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 505 bin kişi artarak 32.3 milyon kişi, işgücüne katılma oranı ise 0.2 puan artarak yüzde 53 olarak gerçekleşti.

BAYRAKTAR: İŞSİZLİK 2 PUAN ARTTI AMA KRİZ YOK!

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye’de işsizlik oranlarının her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çekerek, özellikle üniversite mezunu gençlerin durumunun içler acısı olduğunu ifade etti. İş bulmak için Türkiye’de sadece iyi bir eğitim almanın yeterli olmadığını kaydeden Bayraktar, “Rakamlarda gösteriyor ki Türkiye’de her 4 işsizden 1’i üniversite mezunudur. Bu durum içler acısı bir tabloyu ortaya koymaktadır. Eğitimli gençlerimizin iş bulamamış olması geleceğimiz açısından vahim bir tablodur” dedi.
Bayraktar, son dönemde siyasilerin Türkiye’de kriz yokmuş gibi davranmasının ve yaşananların faturasının vatandaşa çıkarılmasının doğru olmadığını belirterek, “Siyasilerin söylemlerine bakılırsa Türkiye’de kriz yok. Ancak vatandaşın cebi de mutfağı da yangın yeri. İşsizlik 2 puan artarak 4 milyona ulaşmış. Ancak biz işsiz sayısının enflasyonda olduğu gibi bundan çok daha fazla olduğunu da biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Bayraktar, “Siyasilerden talebimiz bu günlerde yaşanan ekonomik krize karşı bir sorumlu aramaktansa bunun çözüm yollarını bulmaya çalışsınlar. Bu ülke hepimizin. Sadece bizler millet olarak aynı gemide olduğumuzu unutmayalım. Ancak büyük bir ekonomik buhranda birinci sınıf gemilerde seyahat edenlerin bizleri kamaralarına dahi almayacaklarını da unutmayalım” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir