SEÇİMDEN SONRA TEŞKİLAT YAPISI DEĞİŞECEK

admin avatarı

663 SAYILI SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARININ TEŞKİLAT VE GÖREVLERİ HAKKINDA KANUN HÜKMÜNDE KARARNAME’ Sonrası Sağlık Bakanlığında yaşanan yönetim zaafı had safhaya ulaştı.

Personel Sağlık NET / Özel Haber

İllerde 3 başlı sistemin çalışma ahengini bozdu ve gereksiz zaman kayıplarına yol açtı. Yaşanan sorun illerde gibi görünse de asıl büyük sorun bakanlık merkez teşkilatında yaşanmaktadır. Halk Sağlığı Kurumu ve Kamu Hastaneleri Kurumunda işleyişte birçok hatalar yapılmaktadır. Her iki kurumda kurulduğundan bu yana 4-5 defa başkan değiştirdi.  663 sonrası bakanlık merkezde çalışan yüzlerce eski idareci görevden alındı, görevden alınan idareciler sistemi yavaşlattı. Müfettişlerin ünvanları alınıp denetçi yapıldı.

Hastanelere sözleşmeli yönetici atandı. 2 yıllığına atanan bu yöneticiler ilk 6 ay sisteme alıştı, son 6 ay sözleşme bitiş stresi yaşadı ve verim alınamadı. Kurum dışından kişiler hastanelere müdür olarak atandı.

Genel Sekreterlik ve Halk Sağlığı Müdürlükleri için hizmet binalarına ihtiyaç duyuldu. Trilyonlar verilip kiralık binalar tutuldu. Devletin parası boşuna israf edildi.

Bu ve buna benzer yüzlerce sorun hem illerde hem de bakanlıkta artık açık açık dile getirilmeye başladı. Konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz ve ismini vermek istemediğimiz bir bakanlık müfettişinden seçim sonrası teşkilat yapısında yeniden düzenlemeye gidileceği bilgisini aldık.

Halk Sağlığı Kurumun tamamen lav edileceği, kamu hastaneleri kurumun duracağı ancak kamu hastanelerinde sözleşmeli yöneticilikten vazgeçileceği ve il sağlık müdürünün görevlendireceği bir il sağlık müdür yardımcısının illerde kamu hastaneleri yönetmesi planlanmaktadır.

Hastane yöneticiliği kaldırılıp başhekimi direk il sağlık müdür yardımcısına bağlayacaklar ve genel sekreterlikler kapanacak. Bu uygulama ile her ay milyonlarca lira tasarruf edilmesi düşünülüyor.

Haziran ayındaki seçimlerden sonra bakanlıkta yeniden düzenleme yapılması beklenmektedir.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts