SAĞLIKTA LİSANS TAMAMLAMA KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlıkta lisans tamamlama programına yalnızca ilgili kanunun yürürlüğe girdiği 19 Kasım 2014’ten önce ön lisans diploması olan mezunların başvurabildiğine dikkat çekerek, “Bu uygulama 4 yılı aşkın süredir binlerce sağlık çalışanını mağdur etmektedir. 2014’ten sonra ön lisans programlarından mezun olduğu halde lisans tamamlamadan faydalanamayan çalışanlar kazanılmış hak, aylık kademe/derece ve iş motivasyonlarında ciddi kayıplar yaşamaktadır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, sağlık alanında 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun geçici 69. maddesine dayanılarak her yıl tanınan lisans tamamlama hakkından binlerce sağlıkçının faydalanamadığını ifade etti.

BÜYÜK BİR HAKSIZLIK VAR

2014’te çıkarılan düzenleme gereği sağlık alanında ön lisans diploması alanlardan ebelik ve hemşirelik programlarından mezun olanlara kendi alanlarında, diğerlerinde ise Yükseköğretim Kurulu’nun belirleyeceği ebelik ve hemşirelik dışındaki alanlarda lisans tamamlama eğitimleri yaptırıldığını belirten Bayraktar, “Düzenlemede yer alan ‘bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren’ ifadesi nedeniyle programa yalnızca 6569 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarih olan 19 Kasım 2014 öncesi sağlık alanında ön lisans diploması olan mezunlar başvurabiliyor. Ancak geçen 4 yılı aşkın sürede sağlık alanında ön lisans bölümlerinden mezun olan binlerce sağlık çalışanı ise bu programa başvuramıyor. Lisans mezunu olmak ve eğitim almaya devam ederek kendilerini alanlarında geliştirmek isteyen sağlıkçılar büyük bir mağduriyet yaşıyor” değerlendirmesinde bulundu.

AYLIK KADEME/DERECELERİNDE ARTIŞ OLMUYOR

Bayraktar, bugüne kadar sağlıkta lisans tamamlama uygulamasından yararlanan ve mezun olan binlerce personelin çalıştıkları kurumlarda lisans tamamlama sayesinde kazanılmış haklarının arttığını, kademe/derecelerinin yükseldiğini ve iş motivasyonlarında artışlar olduğunu ifade ederek, “Ancak aynı şartlarda çalışan, yalnızca düzenlemenin 19 Kasım 2014 sonrası ön lisans mezunlarını kapsamaması nedeniyle lisanslarını tamamlamayan çalışanlar ise bu haklardan muaf olmaktadırlar. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nda çalışmakta olan ve söz konusu tarih sonrası mezun olan personel için de yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Çünkü bu çalışanlar Dikey Geçiş Sınavı’nın zorluğu ve yeterli kontenjan açılamaması nedeniyle başka bir alternatife sahip değiller. Hükümet lisans tamamlama kapsamını genişleterek sağlıkçıların bu sorununu çözüme kavuşturmalıdır” dedi.

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

Bayraktar, aynı şart ve koşullar altında çalışan ancak yasanın farklı uygulandığı çalışanlar arasında büyük mağduriyetler meydana geldiğini ifade ederek, “Bu tarz uygulamalar bilinmektedir ki işyeri barışını da olumsuz şekilde etkilemektedir. Ayrıca bu durum Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı bir durumdur. Sağlıkta lisans tamamlama programı 2014 yılı sonrası sağlık alanında ön lisans mezunlarını da kapsayacak şekilde genişletilerek bu mağduriyet aşılmalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir