SAĞLIKÇININ DÖNER SERMAYESİ KUŞA DÖNDÜ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı döner sermaye yönetmeliğindeki değişikliğe tepki göstererek, değişikliğin sağlık çalışanlarının döner sermaye ek ödemelerin düşürülmesine yol açacağını kaydetti. Bayraktar, “Sağlıkçılar zaten düşük maaşlar altında ezilirken şimdi de Sağlık Bakanlığı’na döner sermayeyi azaltma yetkisi verilmesi anlaşılamamaktadır. Döner sermaye gelirleri bu şekilde kuşa dönecektir” dedi.

Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte değişiklik yaptığını ifade ederek, düzenleme ile Sağlık Bakanlığı’na sağlık tesisi bazında yüzde 50 oranından daha düşük bir oran belirleme yetkisi verildiğini kaydetti.

Mevcut düzende hastanenin gelirinden hazine payı, SHÇEK payı ve Bakanlık merkez payı çıkarıldığını anımsatan Bayraktar, kalan miktarın yüzde 50’sinin alınarak bu miktarın sağlık tesisi katsayısı ile çarpılarak döner sermayenin belirlenebildiğini ifade eden Bayraktar, yönetmelik değişikliği ile yüzde 50 oranın daha düşük olarak belirlenebileceğini kaydetti. Bayraktar, “Böylece Sağlık Bakanlığı sağlıkçıların gelirlerinin daha da düşmesine zemin hazırlamış oldu. Daha toplu sözleşme masasından yeni kalkılmışken böylesi önemli bir düzenlemenin paydaşlarla görüşülmeden yapılması hem yetkili sendikanın basiretsizliğini hem de bakanlığın hesapçılığını göstermektedir” dedi.

MAAŞLAR HER GEÇEN GÜN ERİYOR

Yapılan düzenleme ile sağlık çalışanlarının ciddi bir gelir kaybına uğramasına zemin hazırlandığını anlatan Bayraktar, “Mevut düzende sağlık çalışanları zaten  neredeyse sabite endekslenen döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle sürekli gelir kaybı yaşarken, şimdi bu rakamların daha da azaltılmaya çalışılması asla kabul edilemez.  Bu son yapılan düzenleme ile sağlıkçıların üzerindeki mali yük iyice artacak ve geçim sıkıntısının pençesinde bulacaklardır kendilerini. Döner sermayelerin kuşa çevrilmesini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu nedenle bakanlık nezdinde de girişimlerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Çalışanların emeğinin elinden alınmasına yönelik düzenlemenin iptali için sendika olarak mücadele edeceklerini anlatan Bayraktar, “İş yoğunluğu ve yükü giderek artan sağlıkçıların karşı karşıya kaldıkları bu durum iş barışını da zedeleyecektir. Biz çalışanların memnuniyetini artıran düzenlemeler yapılmasını istiyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir