Sağlıkçıların Günlük Ortalama Kazançları Sadece 70 TL

admin avatarı

Türkiye’de 4/A statüsünde çalışan 12 milyon 486 bin kişinin günlük ortalama kazancının 57.5 lira olduğu belirlendi. Milletvekillerinin günlük 470 lira kazandığı Türkiye’de sağlık çalışanları ise günlük ortalama sadece 70 lira kazanıyor. En az kazanca sahip grubun ise 38 lira ile gündelikçilerin olduğu belirlendi. Soma’da yaşanan maden faciası ile Türkiye’yi kedere boğan madenciler ise günlük yalnızca 82 lira kazanç için hayatlarını tehlikeye atıyor.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) çalışanların prime esas ortalama günlük kazanç verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Şubat 2014 itibarıyla Türkiye’de 4/A statüsünde çalışan 12 milyon 486 bin kişinin günlük ortalama kazancı 57.5 lira. İnsan sağlığı hizmetlerinde çalışan 240 bin 462 sağlık çalışanı ise günlük ortalama sadece 70.4 lira kazanıyor. Soma’da yaşanan maden faciası sonrası maden çalışanlarının gündeme gelen kazanç miktarları da bir kez daha anlaşıldı ki madenciye yeryüzünde de karanlığı yaşatıyor. Kömür ve linyit çıkartılması faaliyetlerinde çalışan 49 bin 131 kişinin günlük ortalama 82.6 lira, madenciliği destekleyici hizmetlerde çalışanların 86 lira, kok kömürü imalatında çalışanlar ise günlük ortalama 131.4 lira kazandıkları belirlendi. Türkiye’de en az ücreti ise gündelikçiler kazanıyor. Gündelikçilerin günlük ortalama kazancı 38 lira seviyesinde.

TÜRKİYE’DE EN ÇOK PİLOTLAR KAZANIYOR

Araştırmaya göre, Türkiye’de günlük ortalama kazancı en yüksek olan grup ise havayolu taşımacılığı faaliyetiyle uğraşan pilotlar. Bu kapsamda çalışan 19 bin 798 kişinin günlük ortalama kazancı 176 lira. Daha sonra ise en yüksek kazanan sıralamasında 158 lira ile bilimsel Ar-Ge faaliyetinde bulunanlar, 143 lira ile ham petrol ve doğalgaz çıkarımında çalışanlar, 140 lira ile finansal hizmet çalışanları, 139 lira ile tütün imalatında çalışanlar, 105 lira ile bilgisayar programcıları geliyor.

GÜNDELİKÇİ GÜNLÜK KAZANÇTA EN ALTTA

Türkiye’de en az ortalama günlük kazanca sahip grup ise gündelikçiler. Gündelikçiler günlük sadece 38 lira kazanırken bunu 39 lira ile kumar ve müşterek bahis işi çalışanları, 41.8 lira ile deri ve ilgili ürünler imalatında çalışanlar, 42.6 lira ile giyim eşyaları imalatında çalışanlar, 43 lira ile yiyecek ve içecek hizmetinde çalışanlar ve 43.2 lira ile mobilya imalatında çalışanlar izliyor.

BAYRAKTAR: VEKİL GÜNLÜK 470 LİRA, SAĞLIKÇI 70 LİRA KAZANIYOR

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlık çalışanlarının aldığı düşük ücretlere dikkat çekerken, sağlıkçıların döner sermayelerinin iyileştirilmediği için her geçen gün elde ettikleri kazancın da eridiğini söyledi. Çalışanların sorunlarını çözmekle mükellef milletvekillerinin günlük ortalama 470 lira ortalama kazanca sahip olduğunu ifade eden Bayraktar, sağlıkçıların ise günlük 70 lira kazanmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Sağlık hizmetinin her aşamasında görev yapan sağlık çalışanlarının maaşları için gerekli düzenlemelerin yapılmasını isteyen Bayraktar, “Bizler sağlık çalışanları olarak, halk sağlığı için insan üstü bir çaba harcarken, bizlere reva görülen bu ücret insanlık dışıdır. Sağlık çalışanlarının ailelerine hak ettikleri gibi bir yaşam sunabilmesi için ücretler dünya ortalamasına çekilmelidir. Tüm sağlık çalışanları bilmeli ki biz Bağımsız Sağlık-Sen olarak bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts