SAĞLIKÇILARDAN 2016’DA “BEYAZ ÖNLÜKLER KAN KIRMIZISI” OLMASIN İSYANI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm memurların kabus gibi bir yılı geride bıraktıklarına dikkat çekerek, 2016 yılından beklentilerini açıkladı. Sağlıkçıların en öncelikli ve acil çözüm bekleyen sorununun kendilerine uygulanan şiddet ve terör olduğunu ifade eden Bayraktar, 2015’te görevleri başındaki birçok sağlıkçının katledildiğini ve onlarcasının da yaralandığını söyledi. Sağlıkçıların üzerlerine giydiği beyaz önlüğün evrensel dilde tek bir anlamı olduğunu belirten Bayraktar, “Beyaz önlük, ‘Bizler renk, ırk, din, dil, mezhep gibi hiçbir fark gözetmeden hepinize aynı şekilde hizmet ederiz’ demektir. Ancak bu kutsal önlükler teröristler ve onlardan farkı olmayan vandallar tarafından defalarca kana bulanmıştır. 2016’dan en büyük dileğimiz sağlıkçıların can güvenliğinin sağlanarak beyaz önlüklerin kan kırmızıya boyanmasının engellenmesidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, başta sağlıkçılar olmak üzere memurların 2016 yılından beklentilerini açıkladı. Memurların 2015’i mali, özlük ve sosyal hakların yanı sıra her alanda kayıplarla kapattığını vurgulayan Bayraktar, 2015’te tüm çalışanların kabus gibi bir yıl yaşadıklarını ifade etti.

SEÇİMLER AYRI DÖVİZ AYRI VURDU

2015 yılında özellikle ardı ardına yapılan milletvekili genel seçimlerinin ülkede belirsizlik hali doğurması nedeniyle ekonomiye yansımaları bağlamında çalışanların ciddi sıkıntılar yaşadığına dikkat çeken Bayraktar, “Eş zamanlı olarak ülkede patlak veren terör olayları da tüm kesimleri mağdur etmiştir. Her gün bir evladımızın şahadet haberini almak canımızı fazlasıyla yakmış, ancak teröre karşı milletimizin bütün halde gösterdiği direnç ise bu acılara direnme gücümüzü bir nebze de olsa artırmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

SAĞLIKÇILAR KABUSU YAŞADI

2015 yılında patlak veren terör olaylarından en fazla etkilenen meslek grubunun başında sağlıkçıların geldiğini belirten Bayraktar, “Kalleş terör örgütü Doğu ve Güneydoğu’da sadece görevini yapan, tek amacı bölge halkına sağlık dağıtmak olan sağlık çalışanlarını hedef almış ve bu nedenle şehitlerimiz olmuştur. Terör örgütü mensuplarınca hastanelere roketatarlar fırlatılmış, ambulanslar gasp edilmiş, içerisindeki sağlık malzemeleri çalınmış ve haklarınızı savunduklarını söyledikleri Kürt kardeşlerimizin de bu nedenlerle hizmet almaları engellenmeye çalışılmıştır” dedi.

Bu nedenle sağlıkçıların çözüm bekleyen en önemli sorunun şiddet ve terör olduğunu ifade eden Bayraktar, sağlıkçıların üzerlerine giydiği beyaz önlüğün evrensel dilde tek bir anlamı olduğunu belirterek, “Beyaz önlük, ‘Bizler renk, ırk, din, dil, mezhep gibi hiçbir fark gözetmeden hepinize aynı şekilde hizmet ederiz’ demektir. Ancak bu kutsal önlükler teröristler ve onlardan farkı olmayan vandallar tarafından defalarca kana bulanmıştır. 2016’dan en büyük dileğimiz sağlıkçıların can güvenliğinin sağlanarak beyaz önlüklerin kan kırmızıya boyanmasının engellenmesidir” ifadelerini kullandı.

VERGİ DİLİMİ SABİTLENMELİ

Bayraktar, 2015 yılında memurların maaşlarında da ciddi kayıplar yaşadığını belirterek, bunun da en temel nedenlerinin başında vergi dilimi sorununun geldiğini söyledi. Memurların 2015’te Nisan’dan itibaren yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçerek daha fazla kesintiye maruz kaldığını ifade eden Bayraktar, bu nedenle memur maaşlarındaki kaybında ortalama 140 TL’yi bulduğunu kaydetti. Bayraktar, bu sorunun çözümü içinse vergi diliminin yüzde 15’te sabitlenmesinin önemli olduğunu vurguladı.

YIPRANMA SÖZÜNÜN ÜZERİNDEN 2 YIL GEÇTİ

Bayraktar, yıllardır çözüm bekleyen başka bir konunun da yıpranma hakkı olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olarak 14 Mayıs 2014’te ‘sağlıkçılara müjde’ olarak duyurduğu ve 2014 yıl sonuna kadar çıkarmaya söz verdikleri yıpranma payının hala çıkarılmadığını ifade eden Bayraktar, “Sağlıkçılara yıpranma hakkı verileceği sözünün üzerinden iki yıl geçmiştir. Hükümet emin olsun ki bu son iki yılda yıprandığımız kadar hiçbir yıl yıpranmamıştık. Artık bu hak sağlıkçılardan esirgenmemelidir” dedi.

Bayraktar ayrıca öğretmenler ve polisler gibi bazı meslek gruplarına söz verilen 3600 ek göstergenin sağlıkçılara da tanınmasını istedi.

KADRO İSTİYORUZ

Bayraktar, çözüm bekleyen bir başka konunun ise kadro sorunu olduğunu söyledi. Kamuda 650 bin taşeron, yüzbinlerce 4/B’li ve 25 bin 4/C’li bulunduğunu ifade eden Bayraktar, bu kişilere mali, özlük ve sosyal haklarının verilmesi gerektiğini söyledi ve tamamının kadroya geçirilmesini talep etti.

KREŞ SORUNU ÇÖZÜLSÜN

Kamu çalışanlarının temel sorunlarından birinin ise kreş sorunu olduğuna dikkat çeken Bayraktar, bir türlü çözülemeyen kreş sorunun biran önce çözülmesini, kreş açılamayan kurumlarda görev yapan personele ise her bir çocukları için en az 400 TL verilmesi gerektiğini söyledi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts