SAĞLIKÇILAR YENİ HÜKÜMETTEN TALEPLERİNİN YERİNE GETİRİLMESİNİ İSTEDİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, halkın yüksek katılımıyla gerçekleşen 1 Kasım milletvekili seçimlerinin Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek, “Sağlıkçıların yeni kurulacak hükümetten talepleri vardır. Öncelikle daha önce söz verilen yıpranma payı hakkı tanınmalı, sözleşmeli çalışanlar kadroya geçirilmeli, zorunlu nöbetler kaldırılmalı, ek ödemeler emekliliğe sayılmalı ve ek göstergeler artırılmalıdır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada 1 Kasım milletvekili seçimlerinde halk iradesinin sandıkta tecelli ettiğini ve herkesin demokratik yöntemlerle gerçekleşen seçim sonuçlarına saygılı davranması gerektiğini ifade ederek, “Artık seçimler geride kalmış ve 4 yıl iktidarı üstlenecek olan bir siyasi parti göreve gelmiştir. Bu nedenle seçim öncesi oluşan olumsuz hava artık dağıtılmalı ve normalleşme süreci başlatılmalıdır.

Bunun ilk adımının huzur ve güven ortamı sağlanarak atılması toplumun bütün kesimlerinin beklentisidir” ifadelerini kullandı.

ARTIK SÖZLER TUTULMALI

Bayraktar, ülkeyi 13 yıldır yöneten iktidar partisinin Türkiye’yi yönetmek için halk tarafından bir 4 yıl daha göreve getirildiğine dikkat çekerek, “Ne yazık ki sağlıkçıların geçen bu 13 yılda hala çözülemeyen ancak çözümü noktasında aciliyet gerektiren sorunları geçerliliğini korumaktadır. Sağlıkçıların en önemli sorunlarının başında yıpranma payının tüm verilen sözlere rağmen hala gerçekleştirilmemesi gelmektedir. Yeni göreve başlayacak olan hükümetten acilen bu verilen sözü tutmalarını beklemekteyiz” dedi.

VERİLEN SÖZLERİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bayraktar, yeni kurulacak hükümetin seçim bildirgelerinde yer alan taleplerin yerine  getirilirken uzlaşmacı ve adaletli bir tavır takınması ile verilen sözlerin yerine getirilmesi hususunun takipçisi olacaklarını belirterek, sağlık personeline hak ettikleri değerin verilmesi konusunda da ayrıca çalışmalar yapılmasını istedi. Sağlıkta şiddetin önüne geçilmesi, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi ve ek ödemenin maaşa sayılması gibi hususların önem arzettiğini söyleyen Bayraktar, seçimler öncesinde öğretmenler polisler gibi bazı meslek gruplarına söz verilen 3600 ek göstergenin sağlıkçılara da verilmesi gerektiğini ifade etti.

CUMARTESİ NÖBETLERİ ÖNEMLİ SORUN

2015 başından bu yana 22 bin aile hekimi ve 20 bin aile sağlığı çalışanına aile sağlığı merkezi (ASM), toplum sağlığı merkezi, hastaneler ve 112 acil sağlık hizmetlerinde cumartesi nöbet uygulaması getirildiğini belirten Bayraktar, yeni kurulacak hükümetten bu soruna da bir çözüm bulmalarını isteyerek, “Toplu sözleşmede cumartesi nöbetlerine ilişkin bir düzenlemeye yer verilmemesi çalışanları mağdur etmiştir. Bu konuda yeni bir düzenleme yapılması elzemdir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts