SAĞLIKÇILAR EVLERE GİRERKEN GALOŞ TAKACAK

admin avatarı

Sağlık Bakanlığı’nın çat-kapı hasta ziyaretleri kapsamında 22 bin ailenin kapısı çalındı. Ziyaretler sırasında ilginç talepler de ortaya çıktı. Vatandaş, 112 acil servis elamanlarının evlere geldiklerinde ayakkabılarını çıkarmayıp ortalığı kirlettiklerini öne sürdü. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da bunun üzerine “galoş kullanılsın” talimatı verdi.

Sağlık Bakanlığı, Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) aracılığı ile 7/24 Türkiye’deki sağlık olaylarını takip ediyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu haftada bir kez video konferans aracılığı ile 81 il yöneticinin de katıldığı bir toplantı yapıyor. Bakanlığın başlattığı çat-kapı hasta ziyaretlerinin sonuçları değerlendiriliyor, illerdeki sorunlar ele alınıyor.

Bazı gazeteciler ile SAKOM’da yaptığı toplantı sırasında sohbet eden Müezzinoğlu, bugüne kadar 22 bin ev ziyareti gerçekleştirildiğini söyledi. Müezzinoğlu, “Öne çıkan sorunlar, 112 acil hizmetleri, hastanelerdeki yoğunluk, hijyen, aile hekimlerinin nöbet sorunları” dedi. Müezzinoğlu, bazı hastalar 112 acil personelin eve geldiklerinde, ayakkabılarını çıkarmadıklarından şikayet ettiğini belirterek, “Bunun üzerine tüm sağlık yöneticilerine personelin eve girişte galoş kullanmaları talimatını verdim. Vatandaşlarımız bu durumdan çok memnun” diye konuştu.

Müezzinoğlu illerle konuşurken aktarılan en önemli sorun aile hekimlerinin nöbet zorunluluğu bulunmasına karşın bunu yerine getirmemesi oldu. Bazı illerde Cumartesi günü nöbet tutan aile hekimlerinin oranı yüzde 90-100 bulurken, illerin önemli bölümünde bu rakam yüzde 50’lilerin altında kaldı. Bazı sağlık yöneticileri mevzuatın değiştirilerek nöbet tutmayan aile hekimlerinin maaşından kesinti yapılmasını önerdi. İl yöneticileri, nöbet tutmayan hekimler ile ilgili gerekli işlemleri yaptıklarını da anlattı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts