SAĞLIK YÖNETİCİLERİ 31 ARALIK SENDROMU YAŞIYOR

admin avatarı

Sağlık Bakanlığında görev yapan Sağlık Müdürü, Sağlık Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, 112 Başhekimi, Halk Sağlığı Müdürü, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı, Şube Müdürü, Entegre Hastane Müdürlerinin görevleri 31 Aralık 2015 günü mesai bitiminde sona ermektedir.

Sağlık Bakanlığında yönetici görevlendirmeleri kamu hastanelerinde 2 ve 4 yıllık sözleşme ile il sağlık ve halk sağlığında ise 01 Ocak -31 Aralık arasında 1 yıllık yapılmaktayken yapılan değişiklikle 3 yıla çıkartıldı. 3 yıllık görevleri il sağlık müdürü ve halk sağlığı müdürleri için hayata geçirdiler.Ancak diğer yöneticilerde halen uygulamadılar.  Bu uygulamaya gidilmeyen müdür yardımcıları ve şube müdürlerini 31 Aralık Sendromu sardı. 450 asil şube müdürününde tamda bu aylarda atamaları yapılacak. Hem asil şube müdürü hemde seçim sonrası yeni konjektürden dolayı Şube müdürlerinin % 30’unun değişeceği öngörülmekte.

Sağlıkta bugün yaşanan tüm sorunların kaynağı yöneticilerin bu şekilde atanmasından kaynaklamaktadır. Görevden alınma korkusu ile müdürler kendilerini işlerini vermeyip tüm enerjilerini yalakalık ve ayak kaydırmaya harcamaktadırlar.

Torpilli şirket işçileri başhekimleri tabir yerinde ise tınlamamakta, bugün varız yarın yokuz düşüncesini yaşayan sağlık yöneticileri kimse ile kötü olmamak için kendileri işlerine vermemekte ve personeli disiplinize edememektedir.

Fırsat bu fırsat 1 yıllığına geldim düşüncesi ile el altından olmayacak işler yapılıp devlet zarara uğratılmaktadır.

Sağlıkta illerdeki 3 başlı sistem sona erdirilip tüm yetkiler sağlık  müdürüne verilip il müdürü dışındaki tüm kadrolara sınavla atama yapılması gerekmektedir. (personelsaglik.net)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts