SAĞLIK ÇALIŞANINA EBOLA BULAŞTI

admin avatarı

ABD’nin Teksas eyaletinde ülkedeki ilk Ebola kurbanını tedavi eden sağlık çalışanına da virüs bulaştığı tespit edildi. Liberyalı Thomas Eric Duncan’ı tedavi ettiği sırada Ebola’ya yakalanan ikinci sağlık görevlisinin testlerinin pozitif çıktığı ve derhal karantinaya alındığı belirtildi.

Ebola böyle bulaşıyor!

Tarihin en büyük Ebola salgınında şimdiye kadar yaklaşık 4 bin 500 kişi Batı Afrika’da hayatını kaybetti. Ateş, kanama, kusma ve ishalle kendini gösteren hastalık, vücut sıvılarının temas etmesi yoluyla bulaşıyor. ABD ve Avrupa’da ise sınırlı sayıda Ebola vakasına rastlandı.

ABD’de Ebola şüphesi

Daha önce, 11 gün hastanede kaldıktan sonra 8 Ekim’de Ebola’dan ölen Liberyalı Duncan’ı tedavi eden ekipte bulunan Nina Pham (26) adlı bir hemşirenin salgına yakalandığı açıklanmıştı.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) de bir açıklama yaparak bir sağlık çalışanında daha Ebola testini pozitif çıkmasının endişe verici olduğunu söyledi.

CDC Direktörü Dr. Thomas Frieden dün herhangi bir Ebola vakasına karşı hızlı müdahale ekibi oluşturduklarını söyledi. Ölümcül virüsle mücadelede yetersiz kalındığı gerekçesiyle eleştirilere maruz kalan Frieden için White House sözcüsü Josh Earnest, Obama’nın kendisine halk sağlığını koruma konusunda güvendiğini açıklamıştı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir