SAĞLIK BAKANLIĞI’NDA 450 YANDAŞ ATAMA

admin avatarı

AKP’nin seçimden sonra bürokraside hız verdiği kadrolaşma devam ediyor. Kadrolaşmanın durağı bu kez Sağlık Bakanlığı oldu. Sağlık Bakanlığı’nda giderayak yapılacak görevde yükselme sınavıyla 450 şube müdürlüğü kadrosuna yandaş bürokratların atanacağı iddia edildi. Yarın yapılacak sınavda müdür koltuğuna oturacak isimlerin şimdiden belli olduğu sınavın yalnızca görüntüyü kurtarmak için yapıldığı ileri sürüldü.Sağlık Bakanlığı’ndaki yandaş olmayan bürokratlarsa sınavın ve 450 müdürlük kadrosuna yapılacak atamanın yeni hükümet dönemine bırakılmasını istedi.

SINAVI KAZANACAK İSİMLER BELLİ

AKP daha önce çıkardığı 663 sayılı KHK’yla Sağlık Bakanlığı’nın merkez ve taşra teşkilatındaki bütün şube müdürleri, müdür yardımcıları ve hastane müdürlerini görevden alıp bu kadroları “Araştırmacı” yapmıştı. Yerlerine ise geçici görevlendirmeyle AKP’ye yakın isimler atanmıştı. Böylece taşra teşkilatındaki memura kadar Sağlık Bakanlığı bürokrasisinde AKP’li olmayan isimler sıfırlanmıştı. Yandaş bürokratları geçici görevlendirmeyle atayan AKP’yi seçimden sonra kadrolaşmayı hızlandırma telaşı sardı. Böylece bürokratların asaleten atanmaları gündeme geldi ve AKP bunun için düğmeye bastı. Türkiye genelindeki taşra teşkilatlarında il sağlık müdürlüğüne 300, Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne ise 150 olmaküzere toplamda 450 adet şube müdürlüğü kadrosu için 28 haziranda görevde yükselme sınavı yapılacak. Yapılacak bu sınavı kazanacak isimlerin şimdiden belli olduğu ve sınavın yalnızca görüntüyü kurtarmak için yapıldığı iddia edildi. Sağlık Bakanlığı’ndaki yandaş olmayan bürokratlarsa sınavın ve 450 şube müdürlüğü kadrosuna yapılacak atamalarının yeni hükümet dönemine bırakılmasını istedi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDA DA KADROLAŞMA

Giderayak kadrolaşma faaliyetlerinin bir diğer durağı ise İçişleri Bakanlığı oldu. İçişleri Bakanlığı kaymakam alımlarına hız verdi. Bakanlığa Kaymakamlık Mülakatlarının bir an önce tamamlaması için talimat verildiği iddia edildi.

(SÜMEYRA TANSEL-TARAF)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir