Sağlık Bakanlığı Çocuk Anne Sayısını Açıkladı

admin avatarı


Sağlık Bakanı’nın verilerine göre yedi yılda 18 yaşın altında 91 bin 208 kız çocuğu hamile kaldı. 2013’te 2 bin 792 çocuk cinsel istismar başvurusu yaptı.

Türkiye’de çocuk katliamları, tecavüz, taciz ve cinsel istismarları artıyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, MHP Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel’in, 18 yaş altındaki çocuklara ilişkin gebelik vakalarına dair sorularını yanıtladı.

Müezzinoğlu’nun TBMM’ye gönderdiği rakamlar, 18 yaş altında hamile kalan çocuklara ilişkin acı tabloyu gözler önüne serdi.

Müezzinoğlu, 2007’den itibaren 18 yaş altında hamile kalan çocuk sayısının toplam 91 bin 208 olduğunu açıkladı. 13 ilde kurulan Çocuk İzleme Merkez’lerine 2013’te 2 bin 792 çocuğun cinsel istismara uğradığına dair başvuru yapıldığını kaydeden Müezzinoğlu, bunlardan erken evlilik yaptırılanların sayısının ise 263 olduğunu kaydetti.

Müezzinoğlu, TBMM’ye gönderdiği yazıda, 18 yaş altında resmi nikâhı olmayan gebelerin adli mercilere bildirimine yönelik genelge yayımladıklarını belirterek: “18 yaş altında resmi nikâhı olmayan gebeler, kamu sağlık kurum ve kuruluşlarına başvurduklarında, bu ayırıma dikkat edilerek 15 yaşını tamamlamamış olanların (rıza olsun veya olmasın) tamamının ve 15 yaşını tamamlamış olanlarda ise cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen herhangi bir emarenin varlığı mevcut ise adli mercilere bildirimi sağlanmaktadır.”

Müezzinoğlu, 18 yaş altındaki gebelerin muayene, tetkik ve tedavileri sırasında suç unsuruna rastlananlardan adli birimlere bildirimi yapılanların sayılarına ilişkin Sağlık Bakanlığı’nda ayrı bir veri bulunmadığını dile getirdi. Müezzinoğlu’nun verdiği rakamlara göre 2007’den itibaren gebe kalan çocuk sayısının 6 bin 586 çocukla İstanbul ilk sırada yer alırken, İstanbul’u 5 bin 714 çocukla İzmir, 5 bin 181 çocukla da Adana takip etti. Çocuk yaşta çocuk sahibi olanların en az yaşandığı il ise 32 çocukla Dersim oldu. Dersim’i 86 çocukla Artvin izledi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts