SAĞLIK BAKANI ŞİDDETE UĞRAYAN SAĞLIKÇILARIN FERYADINA KULAKLARINI TIKADI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin azalması gerekirken gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, “Ne yazık ki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının feryadına karşı kulaklarını tıkamıştır. Sağlıkçıların mağduriyeti sessiz birer çığlık olmanın ötesine geçmiş, sağlık çalışanları artık avaz avaz şiddete uğruyoruz diye bağırmaktayken, bunu duyamamak gerçekten sağır olmayı gerektirmektedir. Bu soruna artık acil ve hemen çözüm bulunmalıdır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Mehmet Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada Başakşehir’deki Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nde 4 hasta yakını tarafından 24 yaşındaki hemşirenin darp edildiği olayı şiddetle kınadı. Bayraktar, “Bu nasıl bir vicdansızlıktır ki en kutsal görevlerden birini yapan hem de karnında bebeği ile vatandaşa hizmet vermeye devam eden bir hemşireye, bir anne adayına böylesine bir şiddet reva görülür. Bu artık akıl tutulmasının ötesinde, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddetin boyutunun gösterilmesi açısından vahim bir örnektir” değerlendirmesinde bulundu.

DÜZENLEMELER KAĞIT ÜZERİNDE KALDI

Yaşanan bu olayın ne ilk ne de son olduğunu belirten Bayraktar, “Bugüne kadar yapılan düzenlemeler kağıt üzerinde kalmaktan ve bu tür magandaların şiddet iştahını kabartmaktan başka bir işe yaramadı. Daha öncede şiddet vakalarında birçok arkadaşımız şehit düştü ve yaralandı. Bugüne kadar bu tür olayları görmeyen ve gerekli önlemleri almayan yetkililer de bugün yaşanılan olayların birinci derecede sorumlularıdır” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya çağrıda bulunan Başkan Bayraktar, “Ne yazık ki yaşanan bunca şiddet olayına karşın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlıkçıların feryadını duymamış, sağlıkçılara kulaklarını tıkamıştır. Sağlık Bakanı ve hükümet yetkililerinden bugüne kadar bu tür olayların ardından yalnızca gerekenin yapılacağına ilişkin hamasi mesajlar dinledik. Ancak hiçbir zaman gerçekten gereken yapılmalı” ifadelerini kullandı.

SAĞLIĞA ERİŞİMLERİ PAHALIYA MAL OLMALI

Bayraktar, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların en ağır şekilde cezalandırılmasını, ancak bunun kağıt üzerinde kalmaması gerektiğini ifade ederek, “Daha önce yapılan ancak hiçbir caydırıcılığı olmayan düzenlemeler neticesinde bugün hala ne yazık ki sağlıkta şiddet olayını konuşmaya devam ediyoruz. Bunun son bulması için biran önce cezaların gerçekten caydırıcı nitelikte düzenlenmesi gerekmektedir. Ayrıca sağlık hizmeti almanın bir insan hakkı olduğu anlayışını müdafaa ederek, bu tür şiddet olaylarına karışanların herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştıklarında normalden 10 kat daha fazla sağlık hizmet bedeli vermeleri de caydırıcılığı teşvik edecektir. Bu insanların sağlığa erişimi pahalıya mal olmalı ki bir daha bu tür şiddet olaylarına karışmaktan korksunlar” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts