RADYOLOJİ KLİNİĞİ RADYASYON SAÇIYOR

admin avatarı

Siirt Devlet Hastanesi Radyoloji bölümünde radyasyon endişesi hakim. 4 ay önce açılan hastanenin radyoloji servisine Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından ruhsat verilmediği ortaya çıktı. Ruhsatsız serviste hasta kabul edilirken sağlık Emekçileri Sendikası Siirt Şube Başkanı Mehmet Alanç, “Sağlık çalışanları ve hastaların sağlığı risk altında” dedi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezinoğlu tarafından 4 ay önce açılan Siirt Devlet Hastanesi’nin Radyoloji Bölümü’nde kurşunlamanın olmaması nedeniyle hastane çalışanları ve hastaların radyasyona maruz kaldığı ortaya çıktı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından 20 Kasım’da yapılan kontrolde, tomografi odası hasta giriş kapısı, teknisyen giriş kapısı ve gözetleme penceresi pervazlarının kurşun zırhla kaplanması gerektiği belirtildi. Raporda ayrıca 2 röntgen cihazının bulunduğu odanın hasta giriş kapısı ile gözetleme penceresinin zırhsız olduğuna dikkat çekilerek, söz konusu işlemler tamamlanıncaya kadar cihazlarla faaliyete geçilmemesi istendi. Ancak hastanede hasta kabulüne devam edilmesi tepkilere neden oldu. Sağlık Emekçileri Sendikası Siirt Şube Başkanı Mehmet Alanç, cihazların tüm uyarılara rağmen çalıştırılmaya devam edildiğini belirterek, “Sağlık çalışanları ve hastaların sağlıklarının risk altında” dedi.

“KANSERE YOL AÇABİLİR”

Türk Radyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halil Arslan da radyoloji kliniklerinde zırhlama yapılamadan ve izin alınmadan çalışılmaması gerektiğini belirterek, “Eğer bu koşullarda çalışılırsa kronik, uzun süreli etrafa saçılmış radyasyon dediğimiz radyasyon şekli yayılabilir. Çok uzun sürede ve yüksek miktarlarda radyasyon alınması durumunda en çok korktuğumuz şey kanser gelişmesidir. Yayılan bu radyasyon kişilerde uzun süreli etkiler ortaya çıkarabilir. Bu etkiler, radyasyona maruz kalan dokuları öldürebilir, gözlere çok doz verirseniz katarakt ortaya çıkar. Troitlere radyasyon verirseniz troitler çalışmaz. Kliniğin zırhlanmadan çalıştırılması suçtur” dedi.

GÖREVLİLER RİSK ALTINDA

Öte yandan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından 2013 yılında hazırlanan bir raporda, Türkiye’de 256 radyasyon görevlisinden alınan doz değerinin, sınır düzeyin üzerinde olduğu kaleme alınmıştı. Raporda, doz değerlerinin yüksek olması, dozimetrenin talimatlara uygun kullanılmaması, radyasyon alanında unutulması veya güvenlik tedbirlerinin alınmaması gibi nedenlerden kaynaklandığı tespitine de yer verilmişti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts