ÖDEMELERDE ADALET İSTİYORUZ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Kocaeli şubemiz, sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekmek için sağlıkçılar ile birlikte bir basın açıklaması yaptı. BASK İl Temsilcisi Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız,konuşmasına pandemi dönemi ve görev başında  şehit olan sağlık çalışanlarına 1 dakikalık saygı duruşuna davet ederek başladı.

                                                        

     Dünyayı kasıp kavuran pandemi döneminde ülkemizin sağlık çalışanları bir ekip olarak cephenin ön saflarında gecelerini gündüzlerine katarak başarılı bir mücadele vermektedir. Sağlık çalışanlarımızın devletimiz ve milletimizle  birlikte verdiği bu mücadele  dünyada da takdir toplamıştır.  Kocaeli Üniversitesi’nin sağlık çalışanlarıyla birlikte buradan   ülkemizin her yerinde özveriyle görevlerini yürüten sağlık çalışanlarımıza Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen olarak  şükranlarımızı sunuyor pandemi döneminin bir an öce biterek tüm sağlık çalışanları ve vatandaşlarımızın güneşli günlere dönmesini temenni ediyoruz. 

                                               

 Sağlık Bakanlığı tarafından 1 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere sağlık çalışanlarına üç ay ek ödeme performanslarının  % 100 artırımlı ödenmesi talimatı verilmiştir. Ancak adaletsiz döner sermaye performans uygulaması nedeniyle Sağlık Bakanlığının vermiş olduğu bu karar uygulamada vücut bulamamıştır. Hatta sağlık çalışanları arasında adaletsizliği daha da körükleyerek personel arasında huzursuzluğa sebep olmuştur. Bazı hastanelerimizde görev yapan hekimlerimizperformans ek ödeme adaletsizliğini gidermek için kendi ek ödemelerinden idari personele ödeme yapmışlardır.

Ulusal Basına sürmanşetten verilen sağlık çalışanlarının maaşlarına % 100 zam başlıklı haberler de bu olayın tuzu biberi olmuş, tüm sağlık çalışanlarını üzmüştür. Gerçekte böyle bir şey olmamıştır. Sağlık çalışanların gerçeğin böyle olmadığını kimseye anlatamamışlardır. Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatlarında görev yapan Genel İdare Hizmetleri Sınıfı personeli ve birçok sağlık çalışanı verildiği iddia edilen bu artırımlı ödemeden faydalanamamıştır. Hatta bu ödeme sahadaki kahramanlarımız arasında motivasyonun   düşmesine  neden olmuştur.

Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı çalışanları pandemi döneminde filyasyon çalışmaları kapsamında  Sağlık Bakanlığının sistemi üzerinden bildirilen Covid-19 hastalarını  cumartesi pazar da dahil olmak üzere günlük takip etmelerine karşınbu çalışanlarımıza da herhangi bir ödeme yapılmamıştır. Aile hekimleri ve Aile sağlığı çalışanlarının da emeklerinin karşılığının  ödenmesi gerekmektedir.

Yükseköğretim kurumlarına bağlı üniversite hastanelerine Covid-19  ile mücadele için yeterli ödenek gönderilmediğinden çalışanların tümü tavan ödeme alamamıştır.Buda motivasyonun düşmesine neden olmuştur.Kocaeli ÜniversitesiHastanesi çalışanlarının yetkili sendikası olan sendikamızca  kadro ayrmaksızın tüm sağlık çalışanlarımıza tavandan performans ödemesi yapılmasını istiyoruz

4/B kadrosunda  olup Covid-19’la  mücadelede önemli görevler üstlenen  arkadaşlarımız performans ek ödemeden yararlamamadıklarından ek ödeme alamamışlardır. Bu arkadaşlarımızında mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz.

Sağlık çalışanlarımızın acil çözüm bekleyen talepleri şunlardır:

1-      Pandemi döneminde görevi başında ölen sağlık çalışanlarının şehit sayılması

2-      Unvan gözetmeksizin 3600 ek gösterge

3-      Sabit ödemelerin maaşlara eklenerek, emekliliğe yansıtılması

4-      Seyyanen tüm sağlık çalışanlarına 1.000 tl zam yapılması

5-      Gece ve hafta sonu tutulan nöbetlerin artırımlı ödenmesi

6-      Kurum içindeki farklı kadro düzenlemelerinin kaldırılması

7-      Kalitesiz ve besin değeri düşük yemek dağıtım modelinden vazgeçilmesi

8-      Yıpranma payının 90 güne çıkarılması

9-      Bütün bunlar yapılırken adaletli olunması, kurum ve kuruluş (ASM, İSM, Hastane) ayrımı yapılmaması

 4/B’lilere kadro verilmesi ve eş durumu tayinlerinin yapılması

Son olarak süreci başarılı bir biçimde yöneten sağlık bakanımız Fahrettin Koca’ya Bilim Kurulu Üyelerine,

Pandemi sürecinde evlerinde kalarak, zorunlu olmadıkça evden çıkmayarak verilen büyük mücadeleye katkısını sunan, evlerinin balkonundan bizleri alkışlayarak bizlere desteğini sunan aziz milletimize de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir