NÖBET ÜCRETLERİNE İLAVE ZAM YAPILMALI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yoğun iş yükü altında ezilen sağlık çalışanlarının saatlik nöbet ücretlerinin 4 TL gibi düşük bir rakam olduğuna dikkat çekerek, “Sağlık çalışanlarını her geçen gün personel eksikliği ve zorunlu nöbetler karşısında daha yoğun çalışmaya zorlanmaktadır. Ancak bunun karşılığı olarak sağlıkçılara saat başına 4 TL gibi komik bir ücret ödenmektedir. Yetkililerden sağlıkçıların nöbet ücretlerine ilave zam yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, sağlık kurumlarında görev yapan personele nöbet ve icap nöbeti görevi verilmesi durumunda, bu görev sürelerinin izin kullandırılmak suretiyle karşılanmayan kısmı için ilgili personele ücret ödendiğini ifade etti. Bayraktar, 2015 yılı için riskli birim almayan bir lise mezunu sağlık çalışanının saatlik nöbet ücreti olarak 4 TL, önlisans ve lisans mezununun 4.7 TL, doktorların ise 7.8 TL ücret aldıklarını belirtti.

Nöbet ücretlerinin günümüz koşullarında tekrar yapılandırılması gerektiğini söyleyen Bayraktar, ayrıca nöbet tutmakla birlikte nöbet ücreti alamayan çalışanların da nöbet ücretlerinden istifade edebilmeleri için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

HAYAT KURTARMANIN BEDELİ 4 TL OLAMAZ

Bayraktar, sağlık çalışanlarının en alt unvandakinden en üst unvandaki çalışanına kadar bir ekip ruhu ile hareket ederek her gün onlarca insanın hayatını kurtardığına dikkat çekerek, “Ancak bunun karşılığı olarak sağlık çalışanlarının hayatları hiçe sayılmaktadır. Sağlıkçılar büyük bir özveriyle görevlerini yaparken diğer taraftan da büyük haksızlıklara maruz kalmaktadır. Hayat kurtarmanın bedeli 4 TL olamaz. Bu nedenle sağlık çalışanlarına hak ettikleri nöbet ücretleri ödenmelidir” dedi.

NÖBET ÜCRETİ SAATLİK EN DÜŞÜK 15 TL OLMALI

Bayraktar açıklamasında, çalışanların geçim koşulları ve yaşam standartları da göz önüne alınarak nöbet ücretlerinin bu doğrultuda yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, “Talebimiz memurlar için toplu sözleşme yılı olan bu yıl sağlıkçıların nöbet ücreti sorununun çözülmesidir. Nöbet ücretleri saatlik en düşük 15 TL olmalıdır. Bu şekilde sağlık çalışanları hak ettikleri değere bir nebzede olsa kavuşabilecektir” ifadelerini kullandı.

AİLE HEKİMLERİNİN ZORUNLU NÖBETİ SON BULMALI

1 Ocak’tan itibaren de aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına, aile sağlığı merkezi (ASM), toplum sağlığı merkezi, hastaneler ve 112 acil sağlık hizmetlerinde cumartesi zorunlu nöbet uygulaması getirildiğini anımsatan Bayraktar, bu uygulamanın hem aile hekimleri için hem de halk sağlığı için tehditler yarattığını belirtti.

Aile hekimlerine yönelik uygulanan zorunlu nöbet uygulamasının kaldırılmasını isteyen Bayraktar, nöbet uygulaması ile yeni angarya ve esnek çalışmanın sağlıkçılara dayatıldığına dikkat çekti. Sağlık çalışanlarının dinlenme hakkının ortadan kaldırıldığına vurgu yapan Bayraktar, nöbet genelgesinin geri çekilmesini talep ederken, aile hekimlerinin her cumartesi yaptıkları eylemlere de uygulama son bulana kadar destek vereceklerini bir kez daha yineledi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts