MÜDÜRLÜKLERİN BİRLEŞTİRİLMESİNDE İLK ADIM ATILDI

admin avatarı

Sağlık Bakanlığı il sağlık müdürlüğü ve halk sağlığı müdürlüklerini birleştirilmesi için ilk somut adımı attı. Asıl çalışması bundan yaklaşık 1 yıl önce başlayan ancak araya giren seçimlerden sonra ertelenen müdürlüklerin birleşme konusunda ilk adım Sağlık Bakanlığı Standart Kadro Yönergesi ile atıldı. Yönergenin ayrıntıları birleşmeyi açıkça göstermektedir.

Öncelikle yönergeden önce gelinen süreç hakkında bilgi vermek gerekirse, Birleşme hususu ilk defa Müsteşar Eyüp GÜMÜŞ’ün göreve gelmesi ile başladı. Bu husus da gerek gizli gerekse açıktan çalışmalar yapıldı. Kamu Hastanelerindeki birleşmeden önce halk sağlığına yönelindi. Bu kapsamda küçük illerde il sağlık ve halk sağlığı müdürleri aynı kişi yapıldı. Görevden alınan yada görevi bırakan halk sağlığı müdürünün yerine yenisi atanmadı. Taslak çalışmada  İ1,İ2 ve İ3 illerinde müdürlükler ayrı, diğer illerde ise müdürlükler tek çatıda birleştirildi. Sonra ise tüm illerde birleştirilmesinin daha faydalı olacağı düşünüldü. Son çalışmada bu yönde yapıldı. Yönetici sayısında azaltma yapılmadan il sağlık üzerinden yeniden düzenleme yapıldı. Halk sağlığı şubeleri olduğu gibi il sağlığı aktarıldı.

Taslakta Kamu Hastanelerinde ise bir nevi eski sisteme dönülmesi üzerinde çalışıldı. Genel sekreterlikler lav edilip boşa düşen personele tayin ve tercih hakkı verildi. Hastane yöneticileri İl Sağlık Müdür yardımcılarına bağladı. Her hastane kendi işini kendi yapacak. Kendi harcamasını kendi yapacak. İmza yetkisi olacak.

Seçim nedeniyle ara verilen çalışmalar şimdi tekrar başladı. Bunun ilk göstergesi ise İl Sağlık Müdürlüğü standart kadro yönetmeliğinde gizli.

İl Sağlık Müdürlüğüne verilmeyen ve halk sağlığını ilgilendiren bütün kadrolar il sağlığa verildi. Örnekle açıklar isek , tüm sağlık müdürlüklerine diyetisyen kadrosu verilmiş, ayrıca tüm müdürlükleri sosyal çalışmacı, sosyolog,  grafiker, veteriner, çocuk gelişimci vb halk sağlığını ilgilendiren kadrolar verilmiş.

Yapılan yönerge değişikliği açıkça müdürlüklerin birleşmesini işaret etmektedir. (Personel Sağlık NET – Ankara)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir