MEMURUN KURBAN PARASI ENFLASYONA KURBAN EDİLDİ

admin avatarı

Ocak ayından bu yana kesintisiz her ay artan enflasyon rakamları memurun belini büktü. Yılın ilk 8 ayında yüzde 6.28 oranında artan enflasyon, memur maaşlarının büyük gelir kaybına uğramasına neden oldu. Bu yıl enflasyon farkı alamayacakları için memur maaşlarında şimdiden 80 lira ile 275 lira arasında kayıp yaşandı. Önümüzde ki ay idrak edilecek olan Kurban Bayramı’nda memurun kurban hissesi alabilmesine yetecek bir rakam enflasyona kurban edildi.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Fiyat Endeksi verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, memurun enflasyon artışından kaynaklı zararı en düşük memur maaşında 80, en yüksek memur maaşında ise 275 liraya kadar yükseldi. Hükümet ile Memur-Sen arasında geçtiğimiz yıl imzalanan toplu sözleşme ile sadece seyyanen zamla yetinilmiş, enflasyon farkı ve Temmuz zammından feragat edilmişti. Durum böyle olunca memur “çifte darbe” yerken yaşadığı gelir kaybı ise ciddi boyutlara ulaştı.

 3 MİLYON MEMUR MAĞDUR OLDU

Yaklaşık 3 milyon memur, bu yıla kadar her sene ocak ve temmuz aylarında iki kere zam alırken, bu yıl Hükümet ile Memur-Sen 123 liralık seyyanen zamda uzlaşmış ve Temmuz ayı zammı ve enflasyon farkı ödenmemesinde mutabık kalmışlardı.

Eğer Memur-Sen toplu sözleşme döneminde en kötü ihtimalle hükümetin teklif ettiği ‘yüzde 3+3+enflasyon farkı’ önerisini kabul etmiş olsaydı, bugün memur 123 liraya ilaveten, en düşük 80 en yüksek 275 lirayı da maaşlarına katacaktı.

MEMURUN KURBAN PARASI YENİLDİ

Bağımsız Sağlık-Sen’in araştırmasına göre, Ocak ayından bu yana kesintisiz artarak 8 aylık farkı yüzde 6.28’e ulaşan tüketici fiyatları memur maaşlarında ciddi kayıplara neden oldu. Bu da önümüzdeki ay Kurban Bayramını idrak edecek olan memurun daha uygun bir kurban kesmesine ve daha az et yemesine neden olacak. Şuanda 500 liraya alınabilecek bir koç ücretinin yarı oranındaki parası toplu sözleşme masasında kalmış oldu. Kilograma vurulduğunda ise memur yaklaşık 11 kilogram daha az kurban payına sahip olacak.

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: BAYRAM İKRAMİYESİ ÖDENMELİ

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, memurun yaşadığı gelir kaybının her ay biraz daha arttığına dikkat çekerek, bu sorunun biran önce giderilmesini istedi. Bunun için hükümetten bir talepte bulunan Bayraktar, “Yılda iki kez dini bayramlar öncesinde asgari ücret tutarında memurlara bayram ikramiyesi ödenerek bu yıl yaşanan mağduriyet giderilebilir. Bu kararı almak için henüz çok geç değildir. Bu konu Bakanlar Kurulu gündemine taşınarak çıkarılacak bir düzenleme 3 milyon memur ve ailesinin mağduriyetini giderecektir” dedi.

Bayraktar, memurun artık dayanacak gücünün kalmadığını ifade ederek, “Zaten düşük olan maaşlar karşısında memurun takati kalmamışken, göz göre göre maaşlarda yaşanan bu erime memurun gerek iş barışını gerekse performansını düşürmektedir. Yetkililer çok geçmeden bu konuda gerekli adımı atmalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts