MEMURUN ALIM GÜCÜ YÜZDE 30 AZALDI, ZAM YÜZDE 3’DE KALDI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, yüksek enflasyon, hızla artan döviz kuru ve sistem tartışmaları nedeniyle ekonomide yaşanan kırılmaların memurun alım gücünü yüzde 30 azalttığına dikkat çekti. Bayraktar, “Hükümetin 2017 yılı ilk 6 ayı için verdiği yüzde 3 zam memurun cebinden fazlasıyla geri alınmıştır. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle memur maaşları yüksek enflasyon ve artan döviz karşısında erimiş, alım gücünü önemli oranda yitirmiştir. Ortalama bir memur maaşında yaklaşık 100  liraya tekabül eden bu zam memurun hiçbir yarasına deva olmayacaktır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin yetkili konfederasyon ile imzaladığı 2016-2017 toplu sözleşme metninde memurlar için öngörülen 2017 yılı için yüzde 3+4’lük zammın memurun cebinden bugüne kadar artan enflasyon, döviz kuru ve sistem tartışmalarının yarattığı gergin ortam sebebiyle geri alındığını ifade etti.

ALIM GÜCÜ YÜZDE 30 AZALDI

Bayraktar, memurlar adına toplu sözleşme imzalama yetkisini elinde bulunduran konfederasyonun hükümetin sözünden dışarı çıkmadığını, memurdan çok hükümetçi olduğunu ifade ederek, “Memurun yıllardır yaşadığı hak kayıplarını telafi etmek için yakalanan her fırsat yetkili konfederasyonun basiretsizliği nedeniyle yine yitirilmiştir. Memur yine yüzde 3’lük zamma mahkum edilmiştir” dedi.

Bayraktar,  son dönemde hızla artan enflasyon, döviz kuru ve sistem tartışmalarının ekonomiye getirdiği yük ve bunun sonucu olarak oluşan ekonomik kırılganlıklar nedeniyle memurun alım gücünün son birkaç yılda yüzde 30 oranında azaldığına dikkat çekerek, “Ekonomideki kötü gidişat memur maaşlarına da olumsuz olarak yansımaktadır. Birkaç ay önce 3 liralar seviyesinde olan doların bugün 4 liraya yaklaşmış olması temel tüketim maddelerinin tamamına yakınının zamlanmasına neden olduğu için memurun eline geçen maaş sürekli olarak erimektedir” değerlendirmesinde bulundu.

MEMURLARIN YAŞAMLARI KABUSA DÖNDÜ

Bayraktar, açıklamasında yıllardır artan enflasyon başta olmak üzere memurların ekonomideki kırılganlıklardan had safhada etkilendiğini ifade ederek, memurların gelecek kaygısı ile başbaşa kaldıklarını belirtti.

Her biri geçim sıkıntısı ile karşı karşıya olan yaklaşık 3 milyon memur ve ailesinin yaşamlarının kabusa döndüğü gibi memurların maaşlarının yıldan yıla eridiğini ifade eden Bayraktar, “O nedenle memurlara hak ettikleri ücret verilene kadar memurlar hak talebinde bulunmaya devam edecektir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts