MEMURLUK TAPULU DEĞİL, KAZANILMIŞ HAKTIR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun memurlar için ömür boyu garantili güvence döneminin kapanacağını ifade ederek, “Memurluk tapulu mal değil” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi. 3 milyonu aşkın memurun göreve başlayabilmek için pek çok sınav verdiğini ve her birinin emekleri ile göreve başladıklarına dikkat çeken Bayraktar, “Görevini ihmal eden ya da kötüye kullanan memurların ihraç kapısının her zaman açık olmasına rağmen memurların güvencelerinin ellerinden alınmaya çalışılması kabul edilemez. Memurluk statüsü zaten hiç kimsenin tapulu malı değil ancak kazanılmış hakkıdır. Bu hakkı memurların elinden almaya çalışmakta hakkaniyete sığmamaktadır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, Çalışma Bakanı Müezzinoğlu’nun geçtiğimiz günlerde bazı gazetelere verdiği mülakatta memurların güvencesinin ortadan kaldırılacağını söylemesini eleştirdi. Kamunun bel kemiğini oluşturan memurların güvencelerinin ellerinden alınmak istenmesinin büyük sorunlara yol açacağına vurgu yapan Bayraktar, hükümetin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yapmayı planladığı değişikliklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GİDİYOR

Memurların özlük haklarının giderek iyileşmesi gerekirken, her geçen gün daha da kötüye gittiğine dikkat çeken Bayraktar, “Kazanılmış hakların geri alınması hiçbir gelişmiş ülkede reform olarak tanımlanamayacağı gibi memurların özlük haklarında geriye gidişlerin de hükümet yetkililerince konu edilmesi kabul edilemez” dedi.

Hükümetin referandumdan hemen sonra kafasındaki değişiklikleri hayata geçirmek için çalışmaları başlattığını söyleyen Bayraktar, “Referandum öncesi memurların oylarını bile hiçe sayarak böylesine bir açıklamayı yapmaktan çekinmeyen hükümet referandumdan hemen sonra memurların güvencesini ellerinden almaya hazırlanmaktadır. Tüm memur sendika ve derneklerini biraraya gelerek bu düzenlemeye karşı asıl sorumlu oldukları memurların yanında yer almaya davet ediyoruz” dedi.

GÜVENCE MEMURUN NAMUSUDUR

Yaklaşık 3 milyon memurun basında çıkan haberler nedeniyle günler geçirdiğine dikkat çeken Bayraktar, özel sektördeki gibi güvencesiz bir çalışma yaşamının memura dayatılması ve devlet güvencesinin memurlardan esirgenmesi halinde sonucunun kestirilmesi mümkün olmayan bir kaosun çalışma hayatına hakim olacağını söyledi.

“İş güvencesi memurun namusudur” diyen Bayraktar, “Bu konunun değil tartışmaya açılması, iş güvencesinin esnetilmesine dönük en ufak bir ifade bile kabul edilemez. Çocuğunun, ailesinin geleceğini düşünen tüm memurlar böylesi bir düzenlemeye karşı gelmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts