MEMURLAR OTELDE TATİLİ UNUTTU: BİR HAFTA TATİLE BİR AYLIK MAAŞ

admin avatarı

Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olarak açıklanması ile birlikte binlerce aile şimdiden tatil hazırlıklarını tamamlarken Bağımsız Sağlık-Sen, yaptığı hesaplama ile sayıları 10 milyonu bulan memur ve ailelerinin sahil kentlerinde bir otelde tatil yapmasının bütçelerini ne kadar sarstığını araştırdı. Sendika tarafından yapılan hesaplamada, ortalama 2 bin 500 lira maaş alan bir memurun ailesi ile birlikte bir haftalık otelde tatil yapmak istemesi halinde bir aylık maaşını bir haftada otele bırakmak zorunda kalacaklarını belirledi. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, kamunun belkemiğini oluşturan memurların maaşlarının yetersizliğine dikkat çekerek, “Memurlar ne yazık ki bugün gerek OECD ortalaması gerekse Avrupa ülkelerine nazaran çok düşük ücretlere çalışıyorlar. Bu ücretlere otelde bir haftalık tatili bırakın bunun düşüncesi bile hayal olmuştur” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen’in yaklaşan Ramazan Bayramı tatili öncesi yaptığı bir hesaplama memurların bayramda sahil kentinde bir otelde ailesi ile birlikte tatil yapması halinde bir aylık maaşını bir haftada harcaması gerektiği gerçeğini ortaya koydu. Hesaplamada memurun 2 bin 500 lira olan bir aylık ortalama maaşı baz alınırken, her şey dahil bir otelde 7 gün sürecek bir tatilin 4 kişilik çekirdek aileye maliyetinin de aynı oranda olacağına dikkat çekildi. Standart bir otelin bir gecelik konaklama için istediği rakamın yaklaşık 100 lira olduğu ifade edilirken, bu rakamla 7 gün bir otelde konaklanmak istenilmesi halinde yaklaşık 2 bin 800 lira gibi bir ücretin otele bırakılacağı belirtildi.

MEVZU TATİL DEĞİL SEN DAHA ANLAMADIN MI?

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin açıklamasında, sendika olarak araştırmada dikkat çekmek istedikleri konunun tatil olmadığı, memur maaşlarının yılda bir kez tatil yapmak için bile yeterli olmadığı hususunun olduğunu söyledi. Bayraktar, “Yaptığımız açıklamayı ilk okumaya başlayanların aklında ‘ne var memurlarda sahilde bir otelde tatil yapmasın’ fikri gelebilir. Şunu da söyleyebilirsiniz, ‘biz mübarek ayların en mübareği Ramazan’da bayramın tatil olarak otellerde geçirilmesini de doğru bulmuyoruz’ da diyebilirsiniz. Buna da kabul. Ancak bizim dikkat çekmek istediğimiz tatil değil. Siz hala anlamadınız mı? Evet asgari ücret ülkede bin 300 lira kabul edilebilir mi asla kabul edilemez. Yıllarca üniversitede okumuş o da yetmezmiş gibi yıllarca KPSS için dirsek çürütmüş bir memurun ortalama maaşı ise 2 bin 500 lira bu kabul edilebilir mi? Elbette bu da kabul edilemez. Bizim sorunumuz ailemizle birlikte insanca yaşam sürdürebilecek maaşlar elde edebilmek” dedi.

OECD VE AB ORTALAMASININ ALTINDA

Sendika Başkanı Bayraktar, kamunun belkemiğini oluşturan memurların maaşlarının gerek Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ortalaması gerekse Avrupa ülkelerine nazaran çok düşük olduğunu belirterek, “Avrupa ülkelerinde bir memur maaşının ortalaması yaklaşık 5 bin liraya tekabül ederken bizim bu rakamın yarı parasına çalışıyor olmamız hangi vicdana sığar. Yine ‘ama Avrupa’da da hayat çok pahalı, ev kiraları almış başını gitmiş’ gibi ifadeleri kullananları da duyar gibiyiz. Yok o da öyle değil işte. Burada da ne ev kiraları ucuz, ne de yaşamak ucuz. Kirada oturarak iki çocuk okutmayı ve ev geçindirmeyi siz memurlara soracaksınız” dedi.

“Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek” diyen Bayraktar, “Biz ülkesini, milletini, devletini kötüleyecek sendika değiliz. Bizim varımız yoğumuz bu vatan ve üzerinde nefes alan memuruyla işçisiyle tüm insanlar. Bu nedenle biz çok şey istemiyoruz. Sadece kimilerinin ‘çerez parası’ diye bir gecede savurdukları kadar ücret almak artık vicdanımızı yaralıyor. Bu gidişe artık dur diyerek maaşların insanca yaşam sürdürebilecek seviyelere çıkarılması tek dileğimizdir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts