MEMURLAR EN AZ 400 TL KREŞ PARASI TALEP ETTİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, kreş hizmeti sunulamayan kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurların zorunlu eğitim çağına girmemiş her bir çocuğu için 400 lira kreş yardımı ödeneği verilmesini talep etti. Aylık kreş ücretlerinin 400 lira ile 2 bin 500 lira arasında değiştiğine dikkat çeken Bayraktar, “Zaten kıt kanaat geçinen yüzbinlerce memur çocuklarının kreş masraflarını karşılayabilmek için ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Memurlara kreş yardımı ödeneği verilerek mağduriyetleri bir nebzede olsa giderilmelidir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin 2015 başında açıkladığı “Aile paketi” kapsamında belediyelere kreş ve gündüz bakımevi açma zorunluluğunun getirilmesi için düzenleme yapmayı taahhüt ettiğini ancak kamu kurum ve kuruluşlarının bu düzenlemeden muaf tutulmak istendiğini ifade etti.

KÜÇÜK VEYA BÜYÜKŞEHİR AYRIMI OLMAMALI

Bayraktar, öncelikli taleplerinin kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerinin zorunlu eğitim çağına girmemiş çocuklarına yönelik kreş hizmeti sunulması olduğunu ifade ederken, bu imkanın memurlara sağlanamaması halinde ise kreş yardımı ödeneği verilmesinin mecburi olması gerektiğini söyledi.

Diğer memur konfederasyonlarının büyükşehirde görev yapan memura başka, diğer illerde görev yapan memura ise başka tarifeler uygulanmasını istediklerini anımsatan Bayraktar, “Kreş hizmeti sunulmayan kurum ve kuruluşlarda görev yapan kamu görevlilerine kreş hizmetinden faydalanacak her çocuk için büyükşehir veya küçük şehir ayrımı yapılmadan en az 400 lira kreş yardımı ödeneği aylıklarıyla birlikte ödenmelidir. Bu oran yine yıllık enflasyon oranı hesaplanarak her yıl o seviyede artırılmalıdır. Aynı şekilde kreş yardımı ödeneğinden, 4688 sayılı Kanuna göre kamu görevlisi kapsamında sayılanlar da yararlandırılmalıdır” dedi.

KREŞ ÜCRETLERİ EL YAKIYOR

Bayraktar, kamu çalışanlarının en büyük dertlerinden birinin kreş sorunu olduğunu ifade etti.

Bir anne ve babanın çocuğunu güvenebileceğe bir yere bırakamaması halinde ne işine konsantre olabileceğini ne de verimli olabileceğini kaydeden Bayraktar, “Eğer memurlar göreve başlarken aklı çocuklarında ve gözleri arkada kalıyorsa orada büyük bir sorun var demektir. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre aylık kreş ücretlerinin 400 lira ile 2 bin 500 lira arasında değiştiği hesaplanmıştır.

Ortalama 2 bin 500 lira ücret alan bir memura ek olarak böylesi bir külfet yüklenmesi ise mağduriyetlere neden olmaktadır” dedi.

Kreş ücretlerinin el yaktığını söyleyen Bayraktar, “Zaten kıt kanaat geçinen yüzbinlerce memur çocuklarının kreş masraflarını karşılayabilmek için ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Ya tüm kamu kurum ve kuruluşlarında kreş hizmeti verilmeye başlanmalı ya da memurlara kreş yardımı ödeneği verilerek mağduriyetleri bir nebzede olsa giderilmelidir” ifadelerini kullandı. 

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir