KOCAELİ İL BAŞKANIMIZIN YANDAŞ SENDİKAYA CEVABI

admin avatarı

BASK KOCAELİ İL TEMSİLCİSİ SAMİ AYYILDIZ’IN

28.04. 2018 CUMARTESİ YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI METNİDİR

            BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Kocaeli İl Temsilcisi Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami AYYILDIZ 25/04/2018 tarihinde Sağlık-Sen Kocaeli şube başkanının yapmış olduğu basın açıklamasına ilişkin cevaben bir açıklama yayınlamıştır. AYYILDIZ’ın açıklaması şöyledir:

Sendikamızı ve Kocaeli Üniversitesi Rektörünü hedef alan traji komik bir basın açıklaması yapılmıştır. Her şeyden önce Kocaeli Bağımsız Sağlık-Sen Şubesi olarak insanların ne konuştuklarını ve konuştuklarının nereye gideceğini düşünmesini bekleriz. Bizim tüzüğümüzde; atama yapmak ve atama yapılanları görevden almak gibi bir madde bulunmamaktadır. Bizim tek isteğimiz; liyakat sahibi, dil, din, ırk, siyasi görüş ayrımı yapmayan ve vatanını, milletini her şeyinden aziz bilen idarecilerin işbaşında olmasıdır. Sendikamız hiç bir siyasi gücü arkasına alarak sendikacılık yapmamaktadır. Gücümüzü sadece dürüst sendikacılık ve yasaların bizlere verdiği yetkiden almaktayız. Bizim kime hizmet ettiğimiz ise bellidir. Hizmetimiz Aziz Türk Milleti ve onun bağrından çıkan fedakar sağlık çalışanlarınadır. Onlar takdir ettikçe bizler onlar için ekonomik, sosyal ve özlük haklarını aramaya devam edeceğiz. Başkada kimseye hizmet etmiyoruz. Üyelerimizden başka kimseye borcumuz yoktur.

          Kocaeli Üniversitesi Uygulama ve Araştırma hastanesinde sendikal faaliyetler yasal boyutta devam etmektedir.Üniversite yönetiminden sendikal faaliyetlere karşı herhangi bir baskı ve engelleme söz konusu değildir. Dürüst, çalışan ,bilgili, donanımlı ve başarılı temsilcileri olan sendikalar her zaman bir adım önde olmuştur. Nitekim Sendikamız etkili ve yorucu çalışmalar neticesinde 2016 ve 2017 yıllarında Kocaeli Üniversitesinde yetki almıştır. 2018 yılında sağlık çalışanlarının tercihi büyük ihtimalle yine doğru sendikadan yana olacaktır. Bunda başarılı sendikal çalışmalarımızın etkisi olduğu gibi T.C.Ziraat Bankasıyla yapılan 3 yıllık rekor promosyon ücretini Üniversite çalışanlarına kazandırmamızda etkili olmuştur. Bizden önceki yıllarda diğer STK’lar da üniversitemizde yetkili oldu. O zaman da aynı yönetim vardı. Sendikamızın yetkili olmadığı yıllarda kimseyi suçlamadan öz eleştiri yaparak yanlış ve eksiklerimizi tamamlayarak yolumuza devam ettik.Her zaman Kurum yetkilileriyle yaptığımız toplantı ve görüşmelerde yapıcı bir tutum sergiledik.Sağlık çalışanlarının problemlerinin çözümünde en makul ve mantıklı çözüm yollarını kullandık.

            Bu yılki sendikal yetki döneminde malum sendika üyelerimize büyük bir baskı ve yıldırma politİkası uygulamasına rağmen üyelerimizin kararlı duruşu neticesinde yetki alamayacağını anlayınca Üniversite yönetimi ve Üniversite Rektörü Sayın Prof. Dr. Saadettin HÜLAGÜ’yü suçlama yoluna gittiler. Sayın Rektör söz konusu sendikaya karşı her hangi bir tavır içinde olsaydı 2016-2017 yıllarında aynı konfederasyona bağlı eğitim bir sen Eğitimde yetkiyi alamazdı.Adı geçen Sendikanın Eğitim kolu 2 yıldır yetkili iken sayın rektöre teşekkür etmeyip, sağlık iş kolunda yetkiyi kaybedince neden rektöre saldırıya geçmiştir? Amaçları nedir? Ne yapmak istiyorlar? Bütün Kamu kurum ve idarecilerini kendilerine kapıkulumu yapmak istiyorlar? Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz.

            Sayın rektör görevi boyunca tüm sendikalara karşı eşit, tarafsız ve adil bir şekilde yaklaşım göstermiştir.Gerçek Devlet adamına yakışan budur. Ancak; malum sendika siyasi gücü de arkasına alarak ayrıcalık istemektedir.

            Malum sendika başkanı tarafından ifade edilen “Kapalı kapılar arkasında ne görüşüldüğü muamma” ifadesi de çok çirkin ve talihsiz bir açıklamadır. Şöyle ki; Üniversite Kurul İdari Kurulu Rektör Yardımcısı Başkanlığında 6 ayda bir toplanmaktadır. Yetkili sendikalar olarak çalışanların problemleri yetkili makamlara iletilmektedir. Toplantıların sonuçları basın ve üniversitenin web sitesinde şeffaf bir şekilde yayınlanmaktadır.2018 Nisan ayında kendi Konfederasyonlarına bağlı Eğitim iş kolunda Eğitim bir sen, Sağlık iş kolunda Bağımsız Sağlık sen Kurul İdari Kuruluna katılmıştır. Alınan kararlar Üniversitemizin Web sitesinde yayınlanmaktadır. Bizim kapalı kapılar arkasında görüşecek hiç bir konumuz yoktur.

            Sonuç olarak; Türkiye genelinde yetkili olan konfederasyonun yaptığı toplu sözleşme sayesinde kamu çalışanlarının kayıplarını hesap uzmanları bile hesaplayamaz oldu.Kamu çalışanları enflasyon artışına muhtaç hale geldi. En son Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Jülide Sarıeroğlu’nun başkanlığında toplanan, Memur-Sen ve Kamu-Sen ile yetkili sendikaların genel başkanlarının katıldığı Mart ayı Kamu Personeli Danışma Kurulu toplantısı, 29 Mart 2018 Perşembe günü saat 16:00’da başladı ve yaklaşık iki saat sürdü. Kabarık kabarık dosya bırakmanın haricinde kamu çalışanlarının hangi kayıp haklarını aldılar.Vaat edilen hangi sözleri yerine getirdiler? Sağlık çalışanlarına yıpranma payı,Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ve bunun gibi nice örnekler unutuldu gitti.Vaat edilen sözlerin bir an önce yerine getirilmesini tüm Kamu çalışanları dört gözle beklemektedir.

            Basın açıklamamızın sonunda Tüm çalışanların 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlarım.Bu önemli günde Herkesin emeğinin karşılığını alması ve 1 Mayıs’ın gerçek bir bayram havasında geçmesi temennisiyle, Vatanımıza Milletimize Sağlık,Mutluluk,huzur ve esenlikler dilerim.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir