İŞ ARAYAN DEDE VE NENELERİN ORANI YÜZDE 14 ARTTI

admin avatarı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sayıları 4 milyona yaklaşan işsizler ordusunun yanı sıra Türkiye’de mezarda emeklilik de hayal oldu. Türkiye İş Kurumu rakamlarına göre 65 yaş üstü iş arayanların oranı bir önceki aya göre yüzde 13.6 arttı. Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye’de emeklilerin aldıkları ücretlerle geçinmesinin zorluğuna dikkat çekerek, memurlara da fiilen çalışırken yapılan ek ödeme ve tazminatların emekli aylıklarına yansıtılmaması nedeniyle düşük bağlanan emekli aylıkları nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, yalnızca Ocak 2017’de İŞKUR’a bin 10’u 60-64 yaş aralığında, 376’sı ise 65 yaş üstü olmak üzere toplam bin 386 kişi iş başvurusunda bulundu. Başvuruda bulunanların büyük bir çoğunluğunu erkekler oluştururken, başvuranların arasında çok sayıda kadının da yer aldığı görüldü.

Aralık 2016’da kuruma 65 yaş üstü 331 kişi iş başvurusunda bulunurken, işsizlik başvurusunda bulunanların oranı bir ayda yüzde 13.6 artış gösterdi.

İKRAMİYE VE DAHA İYİ PROMOSYON VERİLMELİ

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, Türkiye’de emeklilerin aldıkları aylıklarla geçinmesinin imkansızlığına dikkat çekerken, emeklilere dini bayramlarda birer maaş ikramiye verilmesinin gerekli olduğuna vurgu yaptı. Bayraktar, “Türkiye’de ortalama yaşam süresine ulaşmış yaştaki kişilerin iş aramaya mahkum edilmesi Türkiye açısından kara bir tablodur. Bu nedenle emeklilerin geçim şartlarını iyileştirmek elzemdir. Bu kapsamda hem emeklilere ikramiye hem de maaşlarını aldıkları banka tarafından belirlenenin üzerinde bir promosyon verilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır” dedi. Bayraktar, emeklilere 3 yıllığına ortalama 300 lira ile 450 lira arasında değişen rakamlarda promosyon verilmesinin yetersiz olduğunu kaydetti. 

EK ÖDEMELER EMEKLİLİĞE YANSITILSIN

Bayraktar, açıklamasında kamu çalışanlarının ek ödeme sorununa da dikkat çekerek, ek ödeme ve tazminatların maaşlara yansıtılmaması nedeniyle emeklilikte maaşların yarı yarıya azaldığını söyledi. Bu nedenle yüzbinlerce memurun emekliliği hak etmesine rağmen maaşların yarı oranda azalması nedeniyle hala çalışmak zorunda kaldıklarını ifade eden Bayraktar, yetkililerden bu soruna acil çözüm istedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts