HER YIL MEMUR MAAŞINDAN BİR KİLOGRAM ET KOPARILDI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen tarafından Kurban Bayramı öncesinde yapılan bir araştırma, memur maaşlarının son 14 yılda alım gücünün giderek azaldığını, ortalama bir memur maaşıyla alınabilen et miktarının her yıl bir kilogram gerilediğini ortaya çıkardı. Buna göre 2002 yılında ortalama bir memur maaşıyla 82 kilo kırmızı et alınabilirken şimdi ise bir memur maaşıyla ancak 68 kilo kırmızı et alınabiliyor.

Bağımsız Sağlık-Sen’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mesleki kazanç verileri ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun yıllara göre kırmızı et fiyatlarını kıyaslayarak yaptığı araştırma memur maaşlarının alım gücünün hangi boyutta azaldığını gözler önüne serdi. Bu hafta idrak edilecek Kurban Bayramı nedeniyle kırmızı et fiyatlarının baz alındığı araştırmada memurların son 14 yılda maaşlarında 14 kilogramlık bir kırmızı et miktarı azalımı olduğu tespit edildi.

MEMUR ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ

Yapılan araştırmaya göre, 2002 yılında 578 TL olan en düşük memur maaşı ile o yıllarda 7 TL olan karkas kırmızı etten 82 kilogram alınabilirken, 2016’da 2 bin 200 TL olarak uygulanan en düşük memur maaşıyla yalnızca 68 kilogram karkas kırmızı et alınabildiği belirlendi.

Açıklamada, “Yeni Türkiye” olarak sunulan geçen 14 yıllık iktidar döneminde memur maaşlarının alım gücünün her yıl azaldığı kaydedilerek, memur maaşından 14 yılda 14 kilogram etin koparıldığı ifade edildi.

BAYRAKTAR: MEMUR MAAŞLARI KUŞA DÖNDÜ

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin açıklamasında, memur maaşlarında yaşanan kaybın mağduriyetleri de had safhaya çıkardığını ifade ederek, bu yıl birçok memur ve ailesinin kurban vecibelerini yerine getirmekte güçlük yaşayacaklarını kaydetti.  Memur maaşlarının enflasyon karşısında kaybının 14 kg et bedeline eşit olduğunu, devletin memura bir koyun borçlu olduğunu ifade eden Bayraktar, memur maaşlarının iyileştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Bayraktar, “Her biri geçim sıkıntısı yaşayan yaklaşık 3 milyon memurun maaşı kuşa döndü. Bayramlarda ikramiye verilmesinin önü açılarak bu kayıplar azaltılmalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir