HEKİM DIŞI SAĞLIK ÇALIŞANLARININ TABAN ÖDEME MİKTARLARI ARTIRILMALI

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği’nin beklentilerin altında kaldığını ve sağlık çalışanlarını memnun etmediğini ifade etti. Bayraktar, hekim dışı sağlık çalışanlarının taban ödeme miktarlarının beklentilerin altında kaldığına dikkat çekerek, taban ödemelerin bir an önce artırılması gerektiğini belirtti.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Bayraktar, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliğine ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Yeni yönetmeliğin aralık 2021’de yayınlanan eski yönetmeliğin dahi gerisinde kaldığını anlatan Bayraktar, yönetmelikle sağlık çalışanları arasında iş barışını bozacak yeni mağduriyetlerin ortaya çıkarıldığını kaydetti.

 

ALT DÜZENLEMELER YAPILMALI

 

Yeni yönetmelikle ortaya çıkan keyfi durumların ortadan kaldırılarak hakkaniyetli bir düzenleme yapılması gerektiğini anlatan Bayraktar, “Teşvik ödemesinin hesaplanması ve uygulamasında Sağlık Bakanlığı geniş yetkiye sahip olmuştur. Ancak, Bakanlığın aldığı bu geniş yetkiyi hakkaniyetli kullanıp kullanmayacağına dair daha önce yaşadığımız tecrübeler kaygımızı artırmaktadır. Bu sebeple alt düzenlemeler yapılarak keyfiyetlerin ortadan kaldırılması ve yetkilerin dağıtılması gerekmektedir” dedi.

 

TABAN ÖDEMELER BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI

 

Yönetmelikte yer alan hekim dışı sağlık çalışanlarının taban ödeme miktarlarının beklentilerin altında kaldığına dikkat çeken Bayraktar, “Taban ödemelerin bir an önce artırılmasına yönelik çalışmalar derhal başlatılmalıdır. Yoksa bu durum zaten mevcut olan iş barışını bozacak yeni mağduriyetlerin ortaya çıkmasına sebep olacak” dedi.  

Sağlık Müdürlüklerinde çalışanların taban ek ödemelerinin birim hedef puanına endekslenmesinin doğru olmadığını anlatan Bayraktar, ayrıca, bakanlık merkez teşkilatı, ASM’ler, üniversite hastaneleri, Hudut Sahiller ve Adli Tıp Kurumu için de mağduriyetlerin giderilmesini talep etti.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts