Hasta Yakınından Doktor Ve Hemşireye Şiddet

admin avatarı

Bolu’da, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde tedavi gören bir hastanın yakını Savaş Yöndem, saldırdığı Dr. İstemihan Öztürk’ün burnunu ve kolunu, araya giren hemşire Mehpare Kaya’nın da kolunu kırdı. Mahkemeye çıkartılan saldırgan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Olay Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Servisi’nde meydana geldi. Savaş Yöndem, 6 aydır hastanede yatmakta olan yatalak kardeşi Hüseyin Yöndem’in tedavisi için bölümde görevli Dr. İstemihan Öztürk’ten bilgi aldı. Savaş Yöndem, iddiaya göre bu sırada tartıştığı Dr. İstemihan Öztürk’e önce kafa atarak yaraladıktan sonra yumruklarla saldırmaya devam etti.

Savaş Yöndem, araya giren hemşire Mehpare Kaya’ya da saldırırken, polis ve güvenlik görevlileri tarafından etkisiz hale getirilerek gözaltına alındı.

Olayda burnu ve sağ kolu kırılan Dr. İstemihan Öztürk ile sağ kolu kırılan hemşire Mehpare Kaya tedavi altına alındı. Adliyeye sevk edilen Savaş Yöndem ise çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

10-15 YUMRUK SAYDIM

Görevli olduğu bölümde tedavisi devam eden Dr. İstemihan Öztürk, 6 aydır binbir emekle baktıkları yatalak hasta Hüseyin Yöndem’in ağabeyi Savaş’ın kendilerine saldırmasını hak etmediklerini söyledi. Dr. Öztürk, şunları söyledi:

“Hiçbir sebebi olmayan bir saldırıya uğradım. Hasta yakınına hastanın durumuyla ilgili bilgi verdim ve şu an ameliyata hazır olmadığını anlattım. Yatağa bağımlı bir hasta ve kronik yaraları var. Ben hemşire hanıma bir hasta hakkında bilgi verdiğim sırada hiç beklemediğim bir anda kafa atıp yumruklarla saldırdı. O sırada ben en az 10-15 yumruk saydım kafama doğru. O anda bilincimi kaybettim ve gerisini hatırlamıyorum.”

“DOKTORUN ÜSTÜNE ÇIKMIŞ YUMRUKLUYORDU”

Hemşire Mehpare Kaya ise beklenmedik bir saldırıyla karşı karşıya kalmanın üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyerek, “Bizim 6 aydır bebeğimiz gibi baktığımız bir hastaydı. Hasta yakını doktorun üzerine çıkmış yumruklarla saldırırken ben arkasına geçip kendime doğru çektim. O sırada beni kollarımdan tutup tartakladı. ‘Bana niye saldırıyorsun Savaş’ diye bağırınca tekrar doktora yöneldi. O sırada doktorumuz çok kötü durumdaydı” diye konuştu.

ELİMİZİ KOLUMUZU KIRDILAR

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Metin Görgü olayı kınadığını söyledi. Prof. Dr. Görgü açıklamasında, “Çok üzücü bir durum. Niye saldırdı onu bile bilmiyoruz. Hasta yakınını tahrik edecek bir durum da olmadı. Asistanımız en az 1.5 ay çalışamayacak durumda. Hemşiremiz o da doktorumuzu kurtarmak isterken zarar gördü ve kolu kırıldı. O da bir süre çalışamayacak. Bizim elimizi kolumuzu bağlayıp kırdılar” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts