HALKIN SAĞLIĞI BOZULDU: 5 AYDA 200 MİLYON KEZ HASTANEYE KOŞTUK

admin avatarı

Türkiye’de son dönemde artan terör olayları, siyasi belirsizlik nedeniyle ekonomide yaşanan kötü gidişat ve işsizlik gibi etkenlerin tetiklediği stres, depresyon ve bunalım hali başta olmak üzere rahatsızlanan vatandaşlar hastaneye koştu. 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası kapsamında yapılan araştırmaya göre, 2015 yılının ilk 5 ayında hastaneye 200 milyon 753 bin hasta müracaatı olurken, vatandaşa kesilen fatura tutarı ise

15 milyar 205 milyon TL olarak gerçekleşti. 2014 yılı genelinde ise hastaneye müracaat sayısı 447 milyon 20 bin adet, fatura tutarı ise 34 milyar 174 milyon TL olmuştu.

Bağımsız Sağlık-Sen’in 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerinden yaptığı araştırmaya göre, vatandaş her geçen yıl artan oranlarda hastanenin kapısını çalar oldu. Hastanelere yapılan müracaat sayısı, 2010 yılında 276 milyon 613 bin, 2011 yılında 317 milyon 362 bin, 2012 yılında 386 milyon 784 bin, 2013 yılında 421 milyon 388 bin ve 2014 yılında ise 447 milyon 20 bin adet olurken, sadece bu yılın ilk 5 ayında hastaneye müracaat edenlerin sayısı 200 milyon 753 bin oldu.

ÖZEL VE ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİN PAYI DÜŞÜK

Hastaneye müracaatlarda ise vatandaşın tercihini devlet hastanelerinden yana kullandığı görüldü. İlk 5 ayda hastaneye müracaat eden 200 milyon başvurudan yalnızca 55 milyonu özel ve üniversite hastanelerine yapılırken geri kalan kısmı ise devlet hastanelerine yapıldı. En az tercih ise üniversite hastanelerinden yana oldu.

VATANDAŞA 15 MİLYAR LİRA FATURA KESİLDİ

Söz konusu sağlık kuruluşlarında yapılan sağlık muayeneleri sonucu ortaya çıkan fatura bedellerinde ise büyük oranlarda artışlar yaşandı. 2015 yılı ilk 5 ayında vatandaşa kesilen fatura tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.20 artışla 15 milyar 205 milyon TL’ye yükseldi. 2014 yılı genelinde ise hastaneye müracaat sayısı 447 milyon 20 bin adet, fatura tutarı ise 34 milyar 174 milyon TL olmuştu.

MÜRACAAT BAŞINA ORTALAMA MALİYET 75 TL

Sağlık kuruluşlarına yapılan müracaatların kişi başına ortalama maliyeti ise 75.7 TL olarak gerçekleşti. Bu rakam 2010 yılında 66 TL iken aradan geçen 5 yılda fatura tutarları da fatura başı 9 TL oranında arttı. Geçen yılın ilk 5 ayına göre bu yılın aynı döneminde fatura bedelleri ortalama yüzde 0.64 oranında bir artış gösterdi.

BAYRAKTAR: HALK SAĞLIĞI BOZULDU

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, son dönemde Türkiye’nin baş başa kaldığı sorunlar nedeniyle vatandaşta artan stres halinin sağlık sorunlarını artırdığını ve hastaneye yapılan müracaatların arttığını belirtti. Halk Sağlığı Haftası vesilesiyle toplumun karşı karşıya kalabileceği sağlık risklerine karşı uyarılması gerektiğini anlatan Bayraktar, “Toplumda baş gösteren yoğun stres hali nedeniyle halkın sağlığı bozuldu. Hastanelere yapılan müracaat sayısında nüfus artış hızının çok daha üzerinde bir artış yaşanmaktadır” dedi.

Hastanelere yapılan müracaat sayısının hızla artmasına rağmen, sağlık kuruluşu ve sağlık çalışanı sayısının ise aynı oranda artmaması nedeniyle sağlık çalışanlarının iş yükünün her geçen gün biraz daha fazla arttığına dikkat çeken Bayraktar, “Bu şekilde hızlı bir artış sağlıkçıların yıpranmalarına ve hak mağduriyetlerine neden oluyor. Yetkililerden beklentimiz, hastanelerde hem vatandaşın insanca şartlarda muayene görmesinin sağlanması, hem de sağlık çalışanlarının üzerindeki yükün yeni personel alımlarıyla azaltılmasıdır” ifadelerini kullandı.  

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts