HALKIN ENFLASYONU YÜZDE 28’LERDEYKEN TÜİK’İN AÇIKLADIĞI RAKAM GERÇEKLERDEN UZAKTIR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan eylül ayı enflasyon rakamını değerlendirirken, “TÜİK enflasyonun 26 ay sonra ilk kez tek haneye düştüğünü açıklayarak, tüketici enflasyonunun yüzde 9.26 olarak gerçekleştiğini duyurmuştur. Eylülde doğalgaza, ekimde de elektriğe yüzde 14.90 zam yapılmışken, hala çarşı pazar fiyatları el yakmaya devam ederken, açıklanan bu rakamların gerçek enflasyonla hiçbir ilgisi yoktur. Bizim enflasyonumuz çeşitli sivil toplum kuruluşlarının da ortaya koyduğu gibi yüzde 28’lerdedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, TÜİK’in açıkladığı eylül ayı enflasyon rakamlarını yaptığı yazılı açıklama ile değerlendirdi. TÜİK’in eylülde tüketici enflasyonunu yüzde 9.26 olarak açıkladığına dikkat çeken Bayraktar, “Enflasyon rakamının gerçek olmadığını çarşıya pazara çıkan markete giden her vatandaş cebinde hissetmektedir. 26 yıl sonra tek haneye düştüğü açıklanan enflasyon verileri kesinlikle doğru olmadığı gibi vatandaşın gerçek enflasyonu yüzde 28 olarak hesaplanmaktadır. Zamlar birbirini kovalarken, ülkede iğneden ipliğe kadar her şeye zam gelirken TÜİK açıkladığı bu rakamla inandırıcılığını da yitirmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

MAAŞIMIZDAN YÜZDE 4’Ü BİZ SİZE VERELİM ZAMLARI DURDURUN

Bayraktar, son dönemde gıda fiyatlarından enerjiye, ulaşımdan sağlık ücretlerine kadar temel tüketim maddelerinin tamamına zam yapıldığını hatırlatarak, “Daha insanlar elektrik ve doğalgazda yapılan zamları sindiremeden, aldıkları cüzzi maaş artışları ile ne yapacağını düşünürken, açıklanan bu gerçeklerden uzak enflasyonla da şimdiden çalışanların enflasyon farklarına göz dikilmektedir. Hükümetin yetkili konfederasyon ile anlaşarak memur ve emeklisine reva gördüğü 2020 için yüzde 4+4, 2021 için ise yüzde 3+3 olan zam kararları şimdiden yok hükmündedir. Bu nedenle hükümet isterse verdiği bu yüzde 4 zammı da geri alsın, çünkü kimsenin işine yaramayacak bir artıştan başka bir şey değildir bu. Ancak bunun karşılığı olarak sadece zamlara artık bir son verilsin bu bizlere yeter” dedi.

GELİR VERGİSİ DİLİMİ SABİTLENSİN

Bayraktar, memur ve emeklisinin maaşındaki en büyük kayıplardan birinin de gelir vergisi nedeniyle yaşandığına dikkat çekerek, “Memurlar daha yılın yarısındayken yüzde 15’lik gelir vergisi diliminden yüzde 20’lik dilime alınarak maaşları ciddi oranda kırpılıyor. Verilen zamlar daha aynı yıl gelir vergisi adı altında memurdan yeniden alınırken, bir de zamlar bu maaş kırpmanın üzerine tuz biber ekiyor. Bu nedenle sendika olarak gelir vergisi diliminin sabitlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir