HAKİME 1115, AKADEMİSYENE 835 TL ZAM VERİLİRKEN MEMURA 123 TL REVA MI?

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, bu yıl memurun sadece 123 liralık seyyanen zama mahkum edildiğini, enflasyon farkını dahi alamadıklarına dikkat çekerek, “Hükümet Orta Vadeli Program’da yıl sonu enflasyon tahminini artırarak yüzde 9.4 olarak revize etti. Bu da gösteriyor ki memurun enflasyon kaybı çığ gibi büyümektedir. Ancak tüm memurlar kayıp yaşarken hükümet sadece hakim-savcılara bin 115 TL, akademisyenlere de 835 TL zam yaparak diğer memurları sefalete mahkum etmektedir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar yaptığı yazılı açıklamada, yaklaşık 3 milyon memurun enflasyon mağduru olduğunu kaydetti. Bu seneye kadar her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kere zam alırken, bu yıl Hükümet ile Memur-Sen’in 123 liralık seyyanen zamda uzlaşması ve Temmuz ayı zammı ile enflasyon farkı ödenmemesinde mutabık kalmalarının memuru sefalete sürüklediğine dikkat çeken Bayraktar, yıl başında en kötü ihtimalle hükümetin teklif ettiği ‘yüzde 3+3+enflasyon farkı’ önerisinin kabul edilmiş olunması halinde bile şuan en düşük memur maaşında 70, en yüksek memur maaşında ise 650 TL’lik bir kazanımın enflasyon farkı olarak memurun cebine girmiş olacağını belirtti.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 9.4

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Program’da (OVP) yüzde 5.3’lük yıl sonu enflasyon tahminin tutmayacağını açıklayıp yeni tahmini yüzde 9.4’e revize etmesinin memuru yaklaşık yüzde 3’lük bir yıl sonu artışından mahrum bıraktığını kaydeden Bayraktar, “Eğer yüzde 3+3’te uzlaşılsaydı memur şuanda enflasyon farkından doğacak bir yüzde 3’lük daha artışı maaşında görecekti. Bu yıl memur ve ailesi enflasyona ezdirilmiş, hükümetin yıllardır diline pelesenk ettiği ama hiçbir inandırıcılığı olmayan ‘Memuru enflasyona ezdirmedik” ifadesi de tarihe karışmıştır” ifadelerini kullandı.

HAKİME AKADEMİSYENE KEPÇEYLE, SAĞLIKÇININ SUÇU NE

Bayraktar, Meclis’e farklı kanun teklifleri olarak aynı gün sevkedilen ve hakim ve savcılara bin 115 TL, akademisyenlere de yaklaşık 835 TL maaş artışı öngören düzenlemelerin diğer kamu görevlileri arasında ayrımcılık yarattığını söyledi. Yapılan zamların diğer tüm kamu görevlilerinin maaşlarına da yansıtılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, sağlık çalışanlarının da aldığı ücretin yetersiz olduğuna dikkati çekerek, “Hükümet, HSYK seçimleri öncesinde hakim ve savcılara rüşvet gibi bir zam kararı almış ve seçimlerin de istediği gibi sonuçlanması üzerine zam teklifini hemen Meclis’e sevketmiştir. Kendisi de bir akademisyen olan Başbakan Ahmet Davutoğlu ise kendi meslektaşlarını düşünerek onlar için bir düzenleme hazırlamıştır. Ancak bu ülkede sağlıkçılar gibi birçok kamu kurumunda görev yapan memur vardır. Bu insanların da maaşlarında gerekli düzenleme yapılması şarttır. Hakimlere ve akademisyenlere kepçe ile verilirken, diğer memurlara kepçeden arta kalanların verilmek istenmesi eşitlik ilkesine aykırıdır. Derhal bu yanlıştan dönülerek tüm memurlara eşit oranda zam yapılmalıdır” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir