GAZİANTEP’TE DOKTORA ŞİDDET!

admin avatarı

Gaziantep’te, bir Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan karı koca doktor, hastası tarafından darp edildiğini iddia etti.

29 Ekim mahallesindeki 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Ahmet Arıcı ve hamile eşi Dr. Fatma Arıcı, elindeki dikişlerini söktürmek isteyen İbrahim Halil M. ve yakınları tarafından darp edildiğini iddia etti. Alınan bilgiye göre, İbrahim Halil M., elindeki dikişleri söktürmek için 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne geldi. Burada Aile Hekimi olarak görev yapan Dr. Ahmet Arıcı, İbrahim Halil M’ye elinin yarasının kaynamadığını ve bu nedenle dikişleri almasının doğru olmayacağını söyledi. Bunun üzerine Dr. Ahmet Arıcı ile tartışmaya başlayan İbrahim Halil M., Arıcı’yı Aile Sağlığı Merkezi önüne gelen yakınları ile birlikte darp etti. Hamile olan eşi Fatma Arıcı da olayı aralamak isterken tartaklandığını ileri sürdü. Hamile eş Dr. Fatma Arıcı, “çocuğum doğmadan tokat yedi” diyerek olaydan duyduğu üzüntüyü ifade etti.

 

“ÇAMURLARA KANLARA BELENSİN DİYE BU ÖNLÜĞÜ GİYMEDİK”

Darp olayının nasıl meydana geldiğini anlatan Dr. Ahmet Arıcı, şöyle konuştu: “Hasta uygun olmayan bir tedavi isteğiyle buraya geldi. Açıklamak gerekirse 7 günlük bir dikişini aldırmak istedi. Oysa biz tıp fakültesi eğitimlerimizde kaynamayan yaranın dikişini almamız hastaya asıl fayda yerine zarar vereceğini bildiğimiz için pazartesine yönlendirmek istedik. Hasta ‘sizlerin iş yapmaya gönlünüz yok zaten siz ne işe yarıyorsunuz’ diye benimle kavgaya başladı. Kolumdan dışarı çekip orada tartışmak istediğini söyledi. Ben çıkmak istemeyince kolumdan zorla dışarı çekti. Dışarı çıkar çıkmaz 1 dakika geçmeden bir araç geldi. İçerisinden 6-7 kişi indi. O sırada her biri bir taraftan saldırmaya başladı. Kendim yere düştüm tekme tokat vurmaya başladılar. Küfür etmeye başladılar. Biz bu önlükleri vatandaşlarımızın sağlığına yardımcı olmak için giydik. Kendini bilmez birkaç kişinin tekmesiyle yerlere çamurlara kanlara belensin diye giymedik. Biz bu eğitimi bunun için aldık. Bizi, annelerimiz babalarımız yıllarca bunun için okuttu.”

 

“YEDİ AYLIK HAMİLEYİM DOĞMAMIŞ BEBEĞİM BİLE TOKAT YEDİ”

Yedi aylık halime olduğunu ifade eden Dr. Fatma Arıcı ise “Yasal olarak uygun olmayan her davranışta hasta bizi ölümle tehdit ederek şiddet uygulayarak bize iş yaptırmaya çalışıyor. Bu baskı ve şiddet altında hekimlik yapamayız. Çok üzgünüm ben bu ülkede hekim olduğum için utanıyorum. Bu sistemde yetkililer de üstüne düşen kadar utanmalı ve üzülmeli diye düşünüyorum. 7 aylık hamileyim doğmamış bebeğim bile tokat yedi” şeklinde konuştu. Yaşanan olay üzerine Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Hamza Ağca, darp edilen karı koca doktorlarla birlikte basın açıklaması yaptı. Yaşanan olayı adliyeye intikal ettirdiklerini kaydeden Ağca, “Kimsenin şamar oğlanı değiliz. Nezaketimiz ve iyi niyetimiz, güçsüzlük ve zaafiyet olarak değerlendirilmemeli. Emeğimizin ve bilgimizin gücünü bize kullandırtmak zorunda bırakmayın” dedi.

“İkinci görev şehidimizi vermek istemiyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Ağca, “Arkadaşlarımız kendini savunma kurslarına mı gitsin? Özveri ile çalışıyorlar. Her gün kaç meslek grubu bu günü sağlıklı olarak tamamlayabilir miyim endişesi ile işe gitmektedir. İşimizi, nazik, sakin iş koşullarında sükunetle yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir