Eşi Özelde Çalışan Üniversite Personeline Tayin Müjdesi

admin avatarı

Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde görev yapan bir hemşire, Eskişehir’de özel bir şirkette çalışan eşi nedeniyle eş durumu tayin talebinde bulundu. Eskişehir Osmangazi Üniversitenin onay vermesine rağmen, Hacettepe Üniversitesinin bu talebi hemşire azlığı nedeniyle uygun görmeyerek reddetmesi üzerine, dava açıldı.

Davayı görüşen Ankara 18. İdare Mahkemesinin verdiği kararda eş durumu tayini ile ilgili tüm mevzuat hatırlatılarak, söz konusu düzenlemelerin temel amacın aileyi parçalanmaktan kurtarmak, bireylerini bir arada tutmak ve kamu görevlilerinin ailevi kaygılardan uzak bir biçimde kamu hizmetini verimli sürdürebilmelerini sağlamak olduğuna dikkat çekildi.

Kararda, Anayasa’nın ailenin korunması başlıklı hükmüne de atıfta bulunarak aileyi korunması için gerekli ortamın hazırlanmasının devletin görev ve sorumluluğunda olduğu belirtilirken, üniversitenin tayin talebini reddetmesinin hukuka uyarlılığının bulunmadığına işaret edildi. Mahkeme, reddedilme işleminin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts