ESAS SENDİKACILIK ŞİMDİ BAŞLIYOR

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, hükümet ile memurlar adına yetkili konfederasyon olan Memur-Sen arasında süren toplu sözleşme görüşmelerinde hükümetin yaptığı zam teklifine tepki gösterdi. Bayraktar, “Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini bile yüzde 13.9 iken verilmek istenilen bu zam oranlarıyla memur ve emeklisi ile dalga geçilmektedir. Memur-Sen ‘yeni bir teklif bekliyoruz’ diye kamu çalışanlarını oyalamamalıdır. Yarım puan aşağı bir puan yukarı ile kimsenin sorunu çözülmez. Gerçek sendikacılık esas burada başlıyor. Tüm memur konfederasyonlarını ortak duruşa davet ediyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, hükümet ile Memur-Sen arasında süren toplu sözleşme görüşmelerini değerlendirdi. Hükümetin toplu sözleşme masasına memur ve memur emeklisine 2020’de yüzde 3,5+3, 2021’de yüzde 3+2,5 zam ve enflasyon farkı teklifi ile geldiğini anımsatan Bayraktar, “Hatırlanacağı üzere daha senenin başında cumhurbaşkanı maaşına yüzde 26 zam yapılmış, aynı şekilde yüksek istişare kurulu üyelerinin maaşlarına da yüzde 40’lara varan artışlar yapılmıştı. Sadece onların aldıkları maaşları ve buna rağmen yapılan maaş artışlarını bile göz önünde bulunduracak olursak bugün memura reva görülenin ne anlama geldiğini daha iyi fark edebiliriz. Ortalaması altı aylık dönemler için yüzde 3’e tekabül eden bir maaş artışı kimin hangi açığını kapatacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

SENDİKACILIK YAPMAYA DAVET EDİYORUZ

Bayraktar, zam teklifinin ardından yine yetkili konfederasyon tarafından orta oyununun başlatıldığını ifade ederek, “Şimdi yetkili sendika üyeleri çıkıp bu zam teklifini kabul etmeyeceklerini, hükümetin yeni bir teklifle masaya gelmesini talep ediyorlar. Biz bu oyunu bir önceki dönem toplu sözleşme görüşmelerinden de hatırlıyoruz. Bir önceki görüşmelerde de hükümet 3+3+3+3 şeklindeki teklif ile masaya gelmiş, yine malum konfederasyon tepki gösteriyormuş gibi yaparak 3,5+3,5 ve 4+5 tekliflerini hemen kabul etmişti. Aynı oyun şimdi de sahnede. Yine memurun menfaatlerinin düşünüldüğü şeklinde kamuoyuna pozlar verilirken esasında kabul edilecek yarım ve bir puanlık artışları kazanım olarak sunma gayretindeler” dedi.

20 ağustosta tamamlanacak olan görüşmelerde farklı bir sonucun çıkmasını beklemediklerini ifade eden Bayraktar, tüm kamu çalışanlarını ortak hareket etmeye çağırdı.

Bayraktar, “Bugün baskılarla malum konfederasyona geçirilen herkes bu sendikaların aslında neye ve kime hizmet ettiğini artık daha iyi şekilde görebilmektedir. Bu sendikaların memur ve işçiler için mücadele vermek gibi bir niyeti ve gayesi bulunmamaktadır. Bağımsız Sağlık-Sen olarak tüm kamu çalışanları ile birlikte, memur ve emeklisinin hak ve menfaati için mücadele vermeye hazır tüm sendikaları ortak mücadele alanına davet ediyoruz. Bugün hak arama günüdür” “ifadelerini kullandı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir