ENGELSİZ BİR TÜRKİYE DİLEĞİYLE

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Basın Bürosu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, bugünün, engellilerle ilgili sorumluluk, duyarlılık, bilinç ve farkındalık düzeylerinin yeniden değerlendirilmesine, yeni baştan gözden geçirilmesine vesile olması temennisinde bulundu.  

Engellilere; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetleri sunmanın sosyal devletin bir gereği olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Hükümet edenlerin engellilere dönük uygulamaları, onların yararını yetersiz de olsa gözeten adımları lütuf, yardım veya bağış olarak izah edilmemelidir. Bize göre engelli olmak kusur, acizlik ve acınacak bir durum değildir. Engellilik insani bir hal olup herkesin, Allah  muhafaza her an başına gelebilir. Şayet gerçek bir engel varsa o da kalplerdeki tortular, zihinlerdeki pürüzler, vicdandaki lekelerdir” denildi.

“Eşitlik ilkesi gereğince ve yüce dinimizin buyrukları doğrultunda hiç kimseye ikinci sınıf insan muamelesi yapılamamalıdır. Engelli olmayı atıl değil; aktif hale dönüştürmek şarttır” denilen açıklamada, engelsiz bir Türkiye temennisinde bulunuldu.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts