ENGELLİLERİN ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLARI ACİLEN DÜZELTİLMELİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Basın Birimi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Mesajda engelli vatandaşların çalışma hayatından sivil yaşantılarına kadar yaşadıkları sorunlara dikkat çekilerek, bu konuya yetkililerin hassasiyetle eğilerek, sorunların derhal çözülmesi talep edildi. Mesajda şu ifadelere yer verildi.

“Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engellilik konusundaki toplumsal bilincin artmasına ve engelli vatandaşlarımızın yaşam standartlarının geliştirilmesine katkı sağlayacak önemli bir gündür.

Oransal olarak ele alındığında Türkiye nüfusunun önemli bir kesiminin engelli olduğu görülmektedir. Bu nedenle engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesinin önemi iyice ortaya çıkmaktadır.

Sahip oldukları engellerle mücadele etmeyi başarmış kişiler, halen siyasal, ekonomik ve sosyal hayatın eşit bireyleri olma mücadelesi için diğerlerinden daha fazla mücadele etmek zorunda kalmaktadırlar.

Engelli vatandaşlarımıza, engelli olmayan vatandaşlarla eşitmiş gibi davranmaktan öte, onlara gerçekten hak ettikleri hakları vermek gerekir. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, tüm hizmetlerden ve haklardan eşit bir biçimde faydalanmalarını sağlamak, insanlık borcumuzun yanı sıra çağdaş toplumun en önemli gereklerindendir.

Engelli vatandaşlarımızın bağımsız, ayakları üstünde durabilen ve mutlu birer birey olarak yaşayabilmeleri için yapılması gerekenlerin daha çok olduğu şüphesizdir. Bu duygularla tüm engelli vatandaşlarımıza ömür boyu sağlıklı ve mutlu bir yaşam dileriz.”

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts