Engelli Memur Adayları İçin Kura Başvurusu 12 Mayıs’ta Başlıyor

admin avatarı

İlkokul, ortaokul ve ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu engelli memur adaylarının katılabileceği kura başvuruları 12 Mayıs’ta başlayacak, 23 Mayıs’ta sona erecek.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre, 7 Şubat’ta Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren “Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” uyarınca, kura usulüyle yapılacak yerleştirmeler için adaylardan başvuru alınacak.

Yönetmelik uyarınca, kuraya ilkokul, ortaokul, ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda bulunan engelli adaylar başvurabilecek. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacak. Kuraya katılmak için başvuru süresi 12 Mayıs’ta başlayacak, 23 Mayıs’ta sona erecek.

Bir ortaöğretim kurumundan, yükseköğretim ön lisans veya lisans programından mezun olan, ya da olacak durumdaki engelli adayların 24 Şubat-7 Martta EKPSS başvuruları alınmış olduğundan 7 Mart itibarıyla bir ortaöğretim kurumundan diploma almaya hak kazanan adaylar ile 2014-EKPSS’ye ortaöğretim, önlisans ve lisans düzeyinde başvuran adaylar kuraya başvuramayacak. Başvuru koşullarından herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, katılmış olsalar bile kura sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı görüşleri doğrultusunda, özel eğitim mesleki eğitim merkezi (Okulu) öğrenim belgesine sahip olanlar, özel eğitim mesleki eğitim merkezi (Okulu) eğitim programı ile iş okulu eğitim programı belgesine sahip bulunanlar, eğitilebilir çocuklar iş okulu, mesleki eğitim merkezi, iş okulu, özel eğitim mesleki eğitim merkezi mezunları, EKPSS’ye ortaöğretim düzeyinde girmek amacıyla başvurularını yapmış olduğundan, 2014-kuraya başvuramayacak. Özel eğitim iş uygulama merkezi (Okulu) öğrenim belgesine sahip olanlar ise 2014-kuraya müracaat edebilecek.

BELGE GEREKLİ

Adaylar müracaatlarını internet aracılığıyla bireysel olarak veya herhangi bir başvuru merkezi aracılığıyla yapabilecek. Başvurusunu bir merkez aracılığıyla yapacak adayların bulunduğu adres ilindeki (varsa ilçesinde) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden müracaatta bulunacağı engel grubunu belirtir onaylı ön kabul ve taahhüt beyanı belgesini almaları gerekiyor. Ön kabul ve taahhüt beyanı belgesini yanında bulunmayan adayların ÖSYM merkezlerince başvuruları alınmayacak. Ortaöğretim kurumu müdürlükleri ve ÖSYM sınav koordinatörlükleri başvuru merkezi olarak görev yapacak. Merkezler tarafından adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatlerinde alınacak. Merkez aracılığı ile başvuru yapan adaylar, müracaat bilgilerinin doğruluğunu kontrol etmek amacı kendilerine verilen belgeyi kontrol ettikten sonra, yine belge üstünde yer alan “Onay kodu”nu görevliye bildirecek. Söz konusu kodun görevli tarafından sisteme girilmesinin ardından başvuru tamamlanacak. Onay kodu girilmeyen başvurular geçersiz sayılacak ve sorumluluk adaya ait olacak. Başvuruda, 3 liralık hizmeti ücreti adaylar tarafından ödenecek.

Kura için başvuru süresi 12 Mayıs’ta başlayacak, 23 Mayıs’ta sona erecek. Bu süre bittikten sonra kura için ayrıca başvuru alınmayacak.

Adaylar, Akbank, Denizbank, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Ziraat Bankasının tüm şubeleri ve internet bankacılığı aracılığıyla ile PTT iş yerlerinden başvuru ücretini (10 TL) yatıracak. Başvuru ücreti ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “Ödemeler” alanından kredi kartı veya banka kartı ile de yatırılabilecek. Banka işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM sorumlu olmayacağından, adayların dekont bilgilerini dikkatli şekilde kontrol etmesi ve başvuru yapmadan önce söz konusu ücreti yatırmış olmaları gerekiyor.

Kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, EKPSS kılavuzunda yer alıyor. EKPSS kılavuzuna, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden erişilebilecek.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts