ENFLASYONDAKİ MUCİZE DÜŞÜŞLE, ÇALIŞANLAR ENFLASYONA EZDİRİLDİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, son açıklanan enflasyon verileri ışığında memur ve emeklisinin ocak ayında maaşlarına yansıyacak artışların belli olduğunu ifade ederek, “Ne hikmetse hiçbir iyileşme emaresi görülemeyen ekonomide memurların maaş artışını belirleyecek enflasyon verileri gerilemiştir. Vatandaşın gerçek enflasyonu yüzde 40’lara dayanmışken, aralıkta TÜFE yüzde 0.4 azalmıştır. Bu mucize gibi düşüş sonrası memur ve emeklisinin maaşında yapılacak artış ise resmi enflasyonun üzerine çıkamamış, çalışanlar enflasyona ezdirilmiştir” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verileri neticesinde memur ve emekli maaşlarında yapılacak artış oranlarını değerlendirdi. Bayraktar, 2018 yılının aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla yıllık enflasyon ile memur ve emekli maaşlarına verilecek enflasyon farkının netleştiğini belirtti. TÜİK’in 2018 yılı aralık ayında TÜFE’nin yüzde 0,4 oranında azalarak yıllık bazda yüzde 20,3 olarak gerçekleştiğini açıkladığını belirten Bayraktar, Temmuz-Aralık 2018 döneminde gerçekleşen enflasyonun ise yüzde 10,2 olarak hesaplandığını kaydetti.

MEMUR SENEYİ YÜZDE 6.7 KAYIPLA KAPADI

Bayraktar, toplu sözleşme gereği 2018 yılı ikinci yarısında memurların maaşlarına yalnızca yüzde 3.5 zam yapıldığını ve tüm uyarılarına rağmen bunu önleyici tedbir alınmadığını belirterek, “Temmuz-Aralık enflasyonunun yüzde 10.2 çıkması gösterdi ki, yılın ikinci yarısında yüzde 3.5 zam alan memurların maaşı yüzde 6.7 oranında eridi. Bu rakamlar ise hükümetin açıkladığı ve üzerinde durup düşünmeyi gerektiren rakamlardır. Sokaktaki vatandaşın enflasyonunun çok daha fazla olduğunu sizler de gayet bizler kadar iyi biliyorsunuz” dedi.

Yılın ikinci yarısında çıkan yüzde 6.7’lik enflasyon farkı ve 2019 yılı ilk yarısı için öngörülen yüzde 4’lük artış kapsamında memur maaşlarının ocakta yüzde 10.7 artacağını belirten Bayraktar, “Geçen yılı büyük bir zararla kapatan ve enflasyon altında ezdirilen memur ve emeklisi, 2019’u da ne yazık ki zam ile değil yalnızca resmi enflasyon oranında maaş artışı görerek karşılamaktadır. Sarı sendikalar ise bu gidişe hala dur dememektedir” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANINA, ASGARİ ÜCRETE YÜZDE 26, MEMURA 10.7

Bayraktar, kamunun bel kemiğini oluşturan memurların hak ettiği değeri hiçbir zaman göremediğine dikkat çekerek, “Son dönemde hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanının ve asgari ücretlinin maaşında yüzde 26’yı bulan artış yapılmıştır. Hal böyle olunca bu miktarın neden memur ve emeklilerine verilmediğini sormakta bizim boynumuzun borcudur. Bugün en düşük memur aylığı, asgari geçim indirimi giydirilmiş bir asgari ücretle neredeyse kafa kafaya gelmiştir. Bu hak mıdır?” diye sordu.

Yüzde 6.7’lik enflasyon farkı ve 2019 yılının ilk yarısına ilişkin yüzde 4’lük maaş zammıyla birlikte en düşük dereceli memur maaşının 275,08 lira artarak 2 bin 570,83 liradan 2 bin 845,91 liraya çıkacağını, ortalama memur maaşının ise 365,87 lira artarak 3 bin 419,32 liradan 3 bin 785,19 liraya yükseleceğini belirten Bayraktar, “Yıllarını lisans eğitimi, KPSS, kurum içi sınavlar gibi bir çok alanda eğitime veren memurların hak ettiği artık neredeyse asgari ücret ile aynıdır” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME YILLIK İMZALANMALIDIR

Toplu sözleşmelerin iki yıllığına imzalanması uygulamasından derhal vazgeçilmesini ifade eden Bayraktar, “Toplu sözleşmeler artık yıllık imzalanmalıdır. Çünkü artık enflasyon öngörüleri tutmamakta ve memurlar enflasyona yıl boyunca ezdirilmektedir” dedi.

Bayraktar, artık birçok sendikanın memurların çıkarlarından çok hükümetin çıkarlarına hizmet ettiğine dikkat çekerek, “Sendikalar bugüne kadar kendisini yaratan sahiplerine hizmet etmekten başka bir şey yapmamıştır. Bu tür sarı sendikaların ne memura ne de ülkeye bir yararı vardır. Tek bildikleri hükümetin çıkarlarını korumak ve onlara hizmet etmektir. Memur artık gözünü açmalı ve baskılara boyun eğmemelidir. Bundan sonra aynı şekilde hak kayıplarının yaşanmaması için memurun yapması gereken şey bellidir” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts