EBELER YAŞAMLARINDAN MEMNUN DEĞİL

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, Türkiye’de görev yapan ebelerin çalışma şartları ve düşük ücretler nedeniyle hayata küstürüldüklerini ifade ederek,  Ebeler Haftası’nda sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapılmasını beklediklerini söyledi.  Göstermelik kutlamalar yerine sağlık sistemini düzenleyici adımlara kafa yorulması gerektiğini beliren Bayraktar, “Ebeler yaşamlarından memnun değil. Bu nedenle ebelere hak ettikleri değerin verilmesi ve çalışma şartlarının düzeltilmesini talep ediyoruz” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Başkanı Bayraktar, 21-28 Nisan Ebeler Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada ebelerin mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartlarının iyileştirilmesini ve günümüz koşulları çerçevesinde uygun düzenlemelerin yapılmasını talep etti.

EBELERİN SORUNLARINA KULAK TIKANIYOR

Hükümet üyelerinin her açıklamalarında anne ve çocuk sağlığını çok önemsediklerini ifade ettiklerini ve daima ailelere çocuk yapma tavsiyesinde bulunduklarını anımsatan Bayraktar, buna rağmen ebelerin yığınla birikmiş sorunlarına kulak tıkanmasının ise büyük bir tezat oluşturduğunu söyledi.

Hükümetten göstermelik kutlamalar yerine sorunların çözümüne yönelik adımlar atmasını talep eden Bayraktar, çalışma şartları ve ücretlerin düzeltilmesiyle işe başlanabileceğini belirtti.

ŞİDDET VE İŞ YOĞUNLUĞU ÇÖZÜLMELİ

Türkiye’de sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet vakalarının her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çeken Bayraktar, ebelerin de bu sorunu ciddi bir şekilde yaşadıklarını söyledi.

Bayraktar ayrıca ebelerin en büyük sorunlarının başında personel eksikliği geldiğini de belirterek, uzun çalışma süreleri ve bitmek bilmeyen nöbetlerle mağdur edilen ebelerin sorunlarının çözülmesini istedi.

ÜCRETLER DÜZELTİLMELİ

Ortalama bir ebe maaşının 2 bin 350 TL olduğunu belirten Bayraktar, “Ortalama bir ebe maaşı en düşük memur maaşına denk durumdadır. Yapılan kamuoyu araştırmalarına göre memurların büyük bir çoğunluğunun kredi borcu batağında olduğu görülmektedir. Memurun alım gücü her geçen yıl artan enflasyon karşısında eriyor. Bu nedenle maaşlar insanca yaşam sürecek bir standarda kavuşturulmalıdır” dedi.

Ebelere verilen ek ödeme ücretlerinin, verdikleri hizmetin önemi ve yoğunluğu doğrultusunda iyileştirilmesi gerektiğinin de altını çizen Bayraktar, ebeler için performans kriterlerinin oluşturularak bu kriterlere göre yapılan bakım hizmetlerinin ücretlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bayraktar yine ebelere fiili hizmet zammının biran önce verilmesi ve ek ödemelerin emekli aylıklarına yansıtılması gibi düzenlemelerin de vakit kaybetmeden yerine getirilmesini talep etti.  

Bayraktar sağlık meslek lisesi mezunu ebeler için de teorik ve uygulamalı olarak lisans eğitimi programları düzenlenmesini önerdi.

Ebeler Haftası’nda sorunların çözümüne yönelik düzenlemeler yapılmasını beklediklerini söyleyen Bayraktar, ebelere hak ettikleri değerin verilmesi ve çalışma şartlarının düzeltilmesi temennisiyle tüm ebelerin Ebeler Haftası’nı kutladı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts