Dr. Ersin Arslan’ı rahmetle anıyoruz

admin avatarı

BAĞIMSIZ SAĞLIK-SEN BAŞKANI BAYRAKTAR: SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETİ KINIYORUZ

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 2 yıl önce Gaziantep’te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddeti bir kez daha kınadı.

Bayraktar, meydana gelen bu korkunç saldırının üzerinden geçen 2 yılda gerekli derslerin çıkarılamadığına dikkat çekerek, bu süre zarfındada görevli birçok sağlık çalışanın şiddete maruz kaldığını söyledi.

Hükümetin sağlık politikalarını eleştiren Bayraktar, sağlıkta şiddetin artmasının en önemli faktörlerinden birinin hükümetin 2003 yılında uygulamaya aldığı sağlıkta dönüşüm projesi olduğunu ifade etti. Proje ile sağlığın alınıp satılır bir meta haline getirilmesinin ilk başta hasta doktor ilişkilerini bozduğunu dile getiren Bayraktar, “Bu da doktorlara şiddeti beraberinde getirdi. Sistem sonucu verilen sağlık hizmetindeki kalite düştü. Hasta ve sağlık çalışanları arasındaki ilişkinin karşılıklı güvene dayalı olmaktan çıkartılıp gereksiz tetkikler ve gereksiz ameliyatlarla birlikte verilen sağlık hizmetlerinin de bozulduğu ortaya çıktı” diye konuştu.

BAKANLIĞIN YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMALAR YETERLİ DEĞİL

Bayraktar, Sağlık Bakanlığı’nın sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddetin önüne geçmek için bir dizi çalışma yürüttüğünü ancak bu çalışmaların yeterli düzeyde olmadığını söyledi. Bakanlığın 2 yıl önce yaşanan bu saldırının ardından “Sağlıkta Şiddete Sıfır Tolerans” kampanyasını başlattığını ama kampanya kapsamında sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara verilmesi düşünülen cezanın artırılmasını öngören yasal düzenlemelerin Meclis’te yapılmadığına dikkat çeken Bayraktar, Meclis’i de göreve çağırdı.

Sağlık çalışanlarının güven içerisinde hizmet sunabilmeleri için uygun zeminin yaratılması amacıyla tüm paydaşlara çağrıda bulunan Bayraktar, şiddet olaylarına karşı birlik olunmasını istedi. Bayraktar, “Bağımsız Sağlık-Sen olarak Dr. Ersin Arslan’ı bir kez daha rahmetle anıyor ve sağlıkta şiddet son diyoruz” dedi.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts