ÇALIŞANLAR, SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONELİ ALIMINA BAŞVURABİLECEK Mİ?

admin avatarı

Sağlık Bakanlığı, geçen hafta yayımladığı duyuruyla 4 bin 920 sözleşmeli sağlık personeli alacağını duyurdu. Başvurular, 6-12 Ekim 2015 tarihleri arasında alınacak.

Bu yazıda, kamuda çalışanların bu alıma başvurup başvuramayacağı, başvurup göreve başlayanların Kasım ayındaki 2015/2 KPSS tercihlerine de müracaat edip edemeyeceğini açıklayacağız.

ÇALIŞAN 4/B’Lİ PERSONEL

Sağlık Bakanlığı, 4/B statüsünde sözleşmeli personel alacaktır. Diğer taraftan, üniversite hastanelerinde çalışan çok sayıda 4/B’li personel bulunmaktadır. Üniversite hastanelerinde veya diğer kurumlarda 4/B’li olarak çalışanların başvurabilmesi için;

1- Kısmi zamanlı olarak çalışıyor olmaları,

2- Unvan değiştiriyor olmaları,

3- Sağlık ve eş durumundan nakil isteyip de yer değiştirme yapamamış olmaları,

gerekmektedir.

Durumları, bu 3 hale girmeyen çalışan sözleşmeli sağlık personelinin başvurmaması gerekmektedir. Başvurup yerleşse dahi ataması yapılmayacaktır.

ÇALIŞAN MEMURLAR

657’e tabi memur statüsünde çalışanlar, sözleşmeli sağlık personeli alımına başvurabilirler. Başvurup yerleşmeleri halinde memuriyetten istifa edip geçiş yapmaları gerekmektedir.

2015/1 İLE ATANAN, 2015/3 ALIMLARINA BAŞVURABİLİR Mİ?

KPSS Yönetmeliğinde yer alan hüküm şu şekildedir:

“Bu Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılan merkezi yerleştirme sonucu B grubuna ait herhangi bir kadro veya pozisyona yerleştirilen adaylar, daha sonraki personel alımları için yerleştirmelerine esas alınan puanla başvuruda bulunamazlar.”

Bu hüküm, genel olarak merkezi alımlarda kullanılmaktadır. Bu nedenle, 2015/1 veya 2014/2 KPSS ile yerleşenler, 2015/3 alımlarına başvurabilecektir.

4/B’Lİ ALIMDA YERLEŞENLER, 2015/2 KPSS MERKEZİ ALIMLARINA BAŞVURABİLİR Mİ?

Sağlık Bakanlığının alımı 4/B’lidir. Kasım ayında başvuruları alınacak 2015/2 KPSS merkezi yerleştirmeleri ise memur ile KİT’lere sözleşmeli personel alımını kapsamaktadır. Statüler farklıdır. Dolaysıyla 4/B’li alıma yerleşenler, 2015/2 KPSS merkezi alımlarına başvurabilirler.(memurlar.net)

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts