BAYRAKTAR: PERSONEL EKSİKLİĞİ AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HİZMETİ SUNAN SAĞLIKÇILARI CANINDAN BEZDİRDİ

admin avatarı

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü kapsamında yaptığı açıklamada ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlık çalışanlarının yoğun iş yükü ve stres altında ezildiğine dikkat çekerek, “Ağız ve diş sağlığında hizmet veren kadrolarda yeterli istihdamın yapılmayarak çalışma standartlarının uygun olarak sağlanmaması bu birimlerde çalışan sağlıkçıları canından bezdirdi. Bir yandan halen devam eden pandeminin etkileri bir yandan da bu iş stresi dayanılmaz noktaya ulaştı. Ağız ve diş sağlığında gerekli personel istihdamı gecikmeden derhal sağlanmalıdır” dedi.

Bağımsız Sağlık-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktar, 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Bayraktar, zor şartlar altında yoğun tempo ile çalışan, adaletsiz performans sistemi altında ezilen, işin niteliğinin önemsenmeyip niceliğinin önemsendiği bir sistemde sağlık hizmetleri sunmaya çalışan ve bu hizmeti sunarken kamudaki ilk birkaç yılından sonra meslek hastalıkları ile mücadele eden ağız ve diş sağlığı hizmeti sunan sağlıkçıların Diş Hekimliği Günü’nü kutladı. Bayraktar, “Diş hekimleri ile birlikte, diş protez teknisyenleri, diş klinik yardımcıları, ağız ve diş sağlığı teknisyenleri, röntgen teknisyenleri ile diş hastanelerinde, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde, devlet hastanelerinin ağız ve diş sağlığı kliniklerinde görev yapan tüm çalışanlarımızın sorunlarının çözüme kavuşmasını istiyoruz. Birçok sorunla karşı karşıya olan diş hekimleri bugünde önemsenmek ve sorunlarının çözülmesi için bir gayret beklemektedir. Türkiye’de sağlık hizmetleri arasında belki de en sorunsuz olarak devam eden alan olan ağız diş sağlığı hizmetlerini sunan hekimlerin bu kadar önemsenmemesi kahredici bir durumdur” ifadelerini kullandı.

PERSONEL İSTİHDAMI ZORUNLU HALE GELDİ

Bağımsız Sağlık-Sen olarak her platformda dile getirdikleri gibi çalışma koşullarının ağırlığı ve artan iş yoğunluğunun getirdiği fiziki ve psikolojik yıpranmanın, personel istihdamını zorunlu hale getirdiğini belirten Bayraktar, “Buna rağmen diş hekimi, diş protez teknikerliği-teknisyenliği gibi ağız ve diş sağlığında hizmet veren kadrolarda yeterli istihdamın yapılmayarak çalışma standartlarının uygun olarak sağlanmaması sorunları görmemek adına ciddi bir sorundur. Bir yandan halen devam eden pandeminin etkileri bir yandan da bu iş stresi dayanılmaz noktaya ulaştı. Ağız ve diş sağlığında gerekli personel istihdamı gecikmeden derhal sağlanmalıdır” dedi.

Bayraktar, Bağımsız Sağlık-Sen olarak, sağlık çalışanlarının sorunlarının çözüme kavuşturulması ve çalışanların lehine olacak ilgili düzenlemelerin ivedilikle hayata geçirilmesi temennisiyle tüm ağız ve diş sağlığı çalışanlarının gününü bir kez daha kutladı.

Tagged in :

admin avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More Articles & Posts